W pełni elektryczna śmieciarka Renault Trucks na ulicach Barcelony

W pełni elektryczna śmieciarka Renault Trucks na ulicach Barcelony

Tej jesieni w normandzkim zakładzie Renault Trucks ruszyła seryjna produkcja podwozia D Wide Z.E. Francuski koncern upatruje jego odbiorców m.in. wśród firm komunalnych, dlatego powstały już pierwsze w pełni elektryczne śmieciarki. Jedna przeszła praktyczne testy w Lyonie, kolejna została dostarczona do hiszpańskiego przedsiębiorstwa komunalnego Urbaser, aby obsługiwać tereny Barcelony.

W przekazaniu pierwszej elektrycznej śmieciarki wzięli udział przedstawiciele klienta oraz Renault Trucks. Dyrektor ds. maszyn w Urbaser powiedział: – Pojawienie się tego typu pojazdów we flocie to potwierdzenie naszego zaangażowania w zrównoważoną mobilność energetyczną. Firma Urbaser jest liderem w dziedzinie technologii przyjaznych dla środowiska poprzez tworzenie w miastach idealnych warunków pracy, bez zanieczyszczeń atmosferycznych i hałasu.

François Bottinelli, dyrektor generalny Renault Trucks w Hiszpanii podkreślił zaangażowanie marki w poszanowanie środowiska poprzez redukcję emisji zanieczyszczeń i pozycję pioniera w rozwoju elektromobilności: – Rozpoczęcie masowej produkcji pojazdów Z.E., a w szczególności dostawa pierwszej w 100% elektrycznej ciężarówki w Hiszpanii jest kamieniem milowym w transformacji energetycznej obszarów miejskich. Z kolei Oscar Martirena, dyrektor handlowy dodał: – Dostrzegamy potrzebę poprawy jakości życia w miastach, dlatego dostarczamy pojazdy, które pracują możliwie cicho, nie przeszkadzają przy tym mieszkańcom, a jednocześnie nie zanieczyszczają środowiska. Spełnienie tych warunków jest możliwe dzięki Renault Trucks D Wide Z.E, który znakomicie nadaje się do zbiórki i wywozu odpadów w Barcelonie.

Elektryczne podwozie napędzają dwa silniki elektryczne o łącznej mocy ciągłej 350 KM i szczytowej 500 KM. Maksymalny moment obrotowy 850 Nm jest dostępny w całym zakresie obrotów, co stanowi jedną z zalet miejskiej śmieciarki z punktu widzenia kierowcy, podobnie jak cisza w kabinie i wokół pojazdu w czasie załadunku. Pojazd jest zasilany z baterii litowo‑jonowej magazynującej 200 kWh energii. W sprzyjających warunkach umożliwi to śmieciarce pokonanie 120 km.

Leave a Reply

Your email address will not be published.