Elektryczne Volvo FE i FL już niedługo na polskich drogach

Elektryczne Volvo FE i FL już niedługo na polskich drogach

Na zorganizowanym w dniu 4 marca br. spotkaniu w siedzibie Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych firma Volvo Trucks ujawniła szczegóły dotyczące planów zaangażowania się w rozwój elektrobilności w Polsce. Obecnie każdy klient, który jest zainteresowany elektryczną ciężarówką Volvo może nabyć taki samochód. Pierwsze elektryczne Volvo FE wyjedzie na nasze drogi już w maju. Będzie to pojazd do dystrybucji miejskiej.

Firma Volvo Trucks zawsze wychodziła naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów. Dodatkowo dwie główne wartości naszej firmy to bezpieczeństwo i ochrona środowiska, zatem rozwój zeroemisyjnych rozwiązań transportowych leży niejako w naszej naturze i zawsze był nam bardzo bliski. Zdajemy sobie oczywiście sprawę z wyzwań jakie stoją przed nami, ale wprowadzając pierwszy samochód mamy nadzieję, że właśnie tym pierwszym samochodem popchniemy rozwój infrastruktury oraz procesy związane z wszelkiego rodzaju dofinansowaniami, bądź ulgami dla firm transportowych, które zainteresują się naszą ofertą. Do tego projektu przygotowujemy się naprawdę od wielu miesięcy współpracując na tak wczesnym etapie z wieloma instytucjami – mówi Małgorzata Kulis

Aktualnie największą przeszkodą w rozwoju zeroemisyjnego transportu jest brak odpowiedniej infrastruktury. Dlatego firma Volvo Trucks Polska podjęła współpracę z Polskim Stowarzyszeniem Paliw Alternatywnych, które od lat działa na rzecz popularyzacji elektromobilności.

Dzisiejsza premiera adresuje poważne wyzwania stojące przed Polską i Europą. Według danych Komisji Europejskiej, ciężarówki, autobusy oraz autokary odpowiadają za ok. ¼ wszystkich emisji CO2 pochodzących z transportu drogowego oraz za 6% wszystkich emisji dwutlenku węgla w państwach członkowskich. Dekarbonizacja tego sektora ma więc kluczowe znaczenie w dążeniu do osiągnięcia unijnych celów klimatycznych. Nie dojdzie do niej bez postępującej elektryfikacji w segmencie pojazdów ciężkich. Dziś przechodzimy od słów do czynów wraz z prezentacją pierwszego w Polsce seryjnego pojazdu ciężarowego z napędem elektrycznym. Przed nami szereg wyzwań, przede wszystkim związanych z koniecznością rozwoju dedykowanych stacji ładowania pozwalających na korzystanie z zeroemisyjnych samochodów ciężarowych nie tylko w miastach, ale również na dalszych trasach. Obecnie w Polsce taka infrastruktura praktycznie nie istnieje. Aby zbadać, na jakich zasadach i w jakich warunkach floty w segmencie transportu ciężkiego w Polsce będą mogły się elektryfikować, rozpoczniemy w drugiej połowie roku realizację szeroko zakrojonego projektu pilotażowego, w ramach którego przetestujemy elektryczną ciężarówkę Volvo w rzeczywistych warunkach użytkowania – mówi Maciej Mazur, Dyrektor Zarządzający PSPA. 

– Patrząc na zainteresowanie tematem elektromobilności, jestem bardzo dobrej myśli, jeśli chodzi o realizację założonych, bardzo ambitnych celów sprzedażowych na ten rok. Kolejny raz nasi klienci pokazali, że prowadzą swoje biznesy w sposób odpowiedzialny i rozsądny, szukając jednocześnie przewagi konkurencyjnej, którą my, jako Volvo Trucks Polska jesteśmy w stanie im dostarczyć – podsumowuje Małgorzata Kulis

Leave a Reply

Your email address will not be published.