Śmieciarki DAF CF 6×2 Electric na testach w rzeczywistych warunkach eksploatacji

Śmieciarki DAF CF 6×2 Electric na testach w rzeczywistych warunkach eksploatacji

Firma DAF Trucks stawia coraz śmielsze kroki w rozwoju pojazdów elektrycznych. Pod koniec roku przygotowała elektryczne podwozia 6×2 serii CF Electric zabudowane śmieciarkami, aby przekazać je na testy w rzeczywistych warunkach eksploatacji dwóm holenderskim przedsiębiorstwom komunalnym – HVC i ROVA. Na początku 2020 r. w ich ślad pójdą miasto Rotterdam i firma Cure, które wprowadzą całkowicie elektryczne śmieciarki o napędzie 6×2 wyposażone w żuraw. Wszystkie te pojazdy mają układ napędowy VDL E-Power.

Od końca 2018 r. pierwsze elektryczne pojazdy DAF CF Electric w układzie 4×2 pracują dla kilku holenderskich firm transportowych, m.in. Peter Appel, Simon Loos i Tinie Manders, a także dla sieci supermarketów Jumbo. Ciężarówki te przechodzą testy terenowe, w ramach których transportują towary np. z centrów dystrybucji do supermarketów. Niemiecka firma logistyczna Rhenus używa obecnie dwóch pojazdów CF Electric do regionalnego transportu kontenerowego. Dzięki swojej ekonomice oraz wszechstronności zastosowań DAF CF Electric otrzymał w tym roku w Niemczech prestiżową nagrodę „Zielonej Ciężarówki”.

Ze względu na zerową emisję substancji szkodliwych i niski poziom hałasu emitowany podczas pracy, CF Electric jest idealny do miast, zarówno jako pojazd dystrybucyjny, jak i śmieciarka. Do takich zastosowań DAF zaprojektował 3-osiowe podwozie z wleczoną osią skrętną, zapewniającą lepsze właściwości manewrowe, jednocześnie podnosząc ładowność pojazdów. Dopuszczalna masa całkowita modelu CF Electric w wersji 6×2 wynosi 28 ton.

HVC działa w Holandii Północnej, w regionach Rijnmond i Flevoland, natomiast ROVA – w środkowych i wschodnich regionach Holandii. Obie firmy korzystają z pojazdów z załadunkiem bocznym. Miasto Rotterdam i firma Cure w Eindhoven będą używać ciężarówek DAF CF Electric wyposażonych w żuraw do odbioru odpadów ze zbiorników podziemnych.

Leave a Reply

Your email address will not be published.