Innowacyjne przejścia dla pieszych

Innowacyjne przejścia dla pieszych

Pulsujące światła ostrzegawcze oraz przejście dla pieszych z pasami namalowanymi w trójwymiarze to nowe pomysły władz samorządowych na poprawę bezpieczeństwa pieszych. Pierwszy pomysł został zrealizowany w Świnoujściu, a drugi przechodzi testy w Lidzbarku Warmińskim.

Jak podkreślają władze Świnoujścia, aktywne przejścia dla pieszych (APP) to dobra i tańsza alternatywa dla przejść z sygnalizacją świetlną.

– Pulsujące światła włączają się na czas przejścia pieszego, gasną zaraz po tym, jak zejdzie z przejścia. Sterują tym specjalne czujniki – mówi Robert Karelus, rzecznik prezydenta. – Skraca to czas oczekiwania na przejście i przejazd samochodem. Wszyscy dobrze wiemy, że często pieszy nie może przejść przez pasy chociaż nie jedzie żadne auto, ale ma czerwone światło i odwrotnie. Kierowca czeka na czerwonym, chociaż przez pasy nikt nie przechodzi. Aktywne przejścia dla pieszych działają już w wielu polskich miastach i stale ich przybywa. W Świnoujściu na początku powstanie ich trzy. Koszt jednego takiego przejścia to – zależnie od wariantu i konkretnej sytuacji – od 35 tys. zł netto.

Inną metodę zwiększenia bezpieczeństwa pieszych wybrano w Lidzbarku Warmińskim, gdzie funkcjonuje przejście dla pieszych z pasami namalowanymi w trójwymiarze. Zebra  3D, która znajduje się na bulwarze w miejscu, w którym ścieżki spacerowe przecinają się z rowerowymi, ma poprawić bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów, a całkowity koszt inwestycji to zaledwie 700 zł. Burmistrz Lidzbarka Warmińskiego Jacek Wiśniowski inspirację do trójwymiarowego przejścia dla pieszych znalazł w jednym z portali społecznościowych, gdzie natrafił na film z islandzkiego miasta z tak innowacyjnym rozwiązaniem. – Był zatem pomysł, zrobiliśmy wizualizację i poszukiwaliśmy miejsca, gdzie można by takie zebry wymalować. Kilka miesięcy wcześniej w Lidzbarku oddaliśmy do użytku bulwar ze ścieżkami rowerowymi i spacerowymi. Przepisy nie dopuszczają umieszczania takich rozwiązań na drogach publicznych – wyjaśnił burmistrz.

Wymalowania pasów w 3D podjął się miejscowy artysta-graficiarz Tomasz Sienkiewicz. Ponieważ nie miał wcześniej takich artystycznych wyzwań, musiał się podszkolić. Miasto podpisało z nim umowę, a całkowity koszt inwestycji wyniósł 700 zł – podał burmistrz.

Przejście ma walor artystyczny, ponieważ widziane z daleka przypomina klawiaturę fortepianu. Kierowcy jednośladów widząc „zawieszoną nad ścieżką” przeszkodę instynktownie zwalniają. Bulwar znajduje się nad rzeką Łyną, niedaleko zamku i w pobliżu Lidzbarskiego Domu Kultury i Wysokiej Bramy.

Leave a Reply

Your email address will not be published.