Kubota M4 Kubota M4 Kubota M4
piątek, 9 maja, 2025
Technika Komunalna
MB Crusher
  • Home
  • Czasopismo
  • Galeria
  • Wideo
  • Giełda
  • Prenumerata
  • Reklama
  • Kontakt
No Result
View All Result
Technika Komunalna
  • Home
  • Czasopismo
  • Galeria
  • Wideo
  • Giełda
  • Prenumerata
  • Reklama
  • Kontakt
No Result
View All Result
Technika Komunalna
No Result
View All Result

Pierwszy w Polsce rozdrabniacz Inventhor 6.2 trafił do firmy Eko Centrum Dariusz Nowak

26/03/2025
in Maszyny recyklingowe
0

Wprowadzony do sprzedaży w 2020 r. jednowałowy rozdrabniacz wolnoobrotowy Doppstadt Inventhor 6 od początku cieszył się dużym powodzeniem, m.in. dzięki kompaktowym gabarytom, wyjątkowej wszechstronności oraz licznym unikatowym rozwiązaniom zapewniającym wysoką wydajność. Obecnie jest oferowana generacja 6.2 z kilkoma ważnymi ulepszeniami, czyniąc tę popularną maszynę jeszcze bardziej atrakcyjną.

Egzemplarz dostarczony do Eko Centrum ma opcjonalny przenośnik wyrzutowy o długości 7 m. Standardowa wersja mierzy 5 m.

O jej zaletach jako pierwsza w Polsce przekonała się firma Eko Centrum Dariusz Nowak z Radomska. Przedsiębiorstwo założone w 2007 r. świadczy usługi w zakresie odbioru, zagospodarowania i utylizacji odpadów przemysłowych, niebezpiecznych oraz innych niż niebezpieczne. Ponadto zajmuje się profesjonalną rozbiórką obiektów budowlanych, sprzątaniem firm i instytucji oraz świadczy wszelkie usługi związane z robotami ziemnymi. Swoją działalność prowadzi na terenie całego kraju.

Pracownicy firmy Eko Centrum na tle najnowszego nabytku, od lewej: Cezary Nowakowski – operator, Paulina Szulc – specjalista ds. logistyki, Dariusz Nowak – właściciel, Karolina Kubas – specjalista ds. zaopatrzenia przedsiębiorstwa oraz drugi operator – Paweł Łacisz.
W Inventhorze 6.2 obszar załadunku został wydłużony z 2,2 do 3,3 m.

Aby zagwarantować kompleksową obsługę klientów, firma Eko Centrum stale poszerza spektrum przyjmowanych odpadów. Od maja ub. roku oferuje odbiór tzw. gabarytów. Trafiają one do zakładu w Radomsku, gdzie są wstępnie przetwarzane. Jeszcze do niedawna wykorzystywano w tym celu ponad 20-letni rozdrabniacz dwuwałowy. Maszyna ta nie zapewniała odpowiedniej wydajności i z racji wieku często ulegała awariom, przez co jej eksploatacja stawała się coraz bardziej kłopotliwa i kosztowna. Poza tym nie była wyposażona w separator magnetyczny, dlatego każde rozpoczęcie pracy wiązało się z koniecznością ustawienia nad przenośnikiem wyrzutowym dodatkowego urządzenia. Z tych wszystkich względów szybko podjęto decyzję o zakupie nowego rozdrabniacza. – Poszukując odpowiedniej maszyny zwróciliśmy się do wielu firm. Najciekawsza okazała się oferta przedstawiona przez Pana Michała Sołśniaka z Arcon Polska. Analizując nasze potrzeby zaproponował nam mniejszego Inventhora najnowszej generacji, czyli 6.2. Otrzymaliśmy na niego atrakcyjną cenę i co było dla nas równie ważne – krótki termin realizacji zamówienia – wspomina Paulina Szulc, specjalista ds. logistyki w firmie Eko Centrum. Maszyna została dostarczona na czas i od razu przystąpiła do pracy, umożliwiając ciągłość przyjmowania coraz większych ilości odpadów gabarytowych. Szybko zauważono korzyści wynikające z jej zastosowania. – Inventhor jest przede wszystkim bardzo wydajny. Stary rozdrabniacz przetwarzał ruchomą podłogę, czyli jakieś 13-15 ton odpadów w ciągu dwóch godzin, natomiast nowej maszynie zajmuje to pół godziny. Duży zapas możliwości idealnie wpisuje się w plany rozwoju firmy i to nie tylko w kontekście gabarytów. Docelowo chcielibyśmy bowiem przyjmować również odpady typu bio, a ta maszyna znakomicie nadaje się do takich materiałów i spokojnie poradzi sobie z dużo większym strumieniem surowców – dodaje Paulina Szulc. Na uwagę zasługują też o wiele niższe koszty eksploatacji nowego rozdrabniacza. Z danych zgromadzonych przez Eko Centrum wynika, że zużycie paliwa starszej maszyny wynosi średnio 15 l/h, a Inventhora – ok. 20 l/h. Aby przetworzyć jedną naczepę gabarytów potrzeba więc odpowiednio  ok. 30 i 10 litrów oleju napędowego.

Ściana z przeciwnożami odchyla się do pozycji poziomej, gwarantując swobodny dostęp do komory roboczej.
Wzdłuż wału jest umieszczony szeroki podest, co ułatwia np. ręczne usuwania tzw. materiałów zakłóceniowych albo wymianę noży.

Oczywiście dla firmy Eko Centrum ważne są też inne zalety Invenhtora. – W nowym rozdrabniaczu separator metali żelaznych jest zintegrowany z przenośnikiem wyrzutowym. Dzięki temu nie musimy już ustawiać dodatkowego urządzenia, więc przestawianie rozdrabniacza jest o wiele łatwiejsze i zajmuje mniej czasu. Zauważyliśmy też, że charakteryzuje się dużo większą skutecznością separacji. Przekłada się to na lepszy odzysk stali, a jednocześnie bardziej czysty materiał wyjściowy.

Istotny wpływ na wybór Inventhora miała również dostępność podwozia gąsienicowego. Paulina Szulc zwraca uwagę, że na terenie zakładu znajduje się kilka miejsc tymczasowego gromadzenia odpadów; w jednym są gabaryty, w innym drewno poużytkowe, a niebawem pojawią się odpady typu bio. Częste przestawianie rozdrabniacza przy zaangażowaniu hakowca lub ładowarki byłoby kłopotliwe i bardziej czasochłonne. Zdarzają się też sytuacje, gdy trzeba na chwilę odjechać maszyną, aby umożliwić dojazd do pryzmy ciężarówce w celu rozładunku. Ponadto rozdrabniacz na gąsienicach łatwiej jest ustawić w konkretnej pozycji i można też go samodzielnie przemieścić pod dystrybutor z paliwem.

Sterowanie maszyną odbywa się za pomocą wbudowanego panelu lub pilota radiowego. Standardowe wyposażenie rozdrabniacza obejmuje jeszcze pilot przewodowy, stosowany np. sytuacjach awaryjnych.

Dla firmy Eko Centrum efekty pracy Inventhora 6.2 są w pełni zadowalające. – Otrzymywana frakcja jest odpowiednio rozdrobniona i ma jednorodną strukturę. Z całej naczepy odpadów zostaje niewielka pryzma materiału. Oczywiście możemy w łatwy sposób regulować stopień rozdrobnienia i tym samym dostosowywać go do bieżących potrzeb – tłumaczy Paulina Szulc. W maszynie zastosowano najczęściej wybierane noże typu „L” o wysokości 174 mm. Pod wałem znajduje się zestaw siedmiu limiterów, dzięki którym zbyt duże elementy są ponownie zawracane do procesu rozdrabniania.

Uruchomienie automatycznego rewersowania zapewnia idealne oczyszczenie wału z nawiniętych drutów, sznurków, tkanin czy folii. Noże typu L mogą być wykorzystywane z bardzo szerokim spektrum materiałów.

O nowej maszynie w pozytywny sposób wypowiada się też operator Cezary Nowakowski. Chwali rozdrabniacz Inventhor za wydajność, praktyczny system załadunku odpadów oraz funkcję rewersu, która gwarantuje niemal 100-procentowe oczyszczenie wału, eliminując potrzebę ręcznej ingerencji. Jego zdaniem ważną cechą jest również intuicyjne sterowanie oraz wygodny i bezpieczny dostęp do komory roboczej, dzięki czemu nie trzeba wchodzić na maszynę.

Zastosowany sepatator nadtaśmowy skuteczne usuwa wszystkie ferromagnetyki, nawet jeśli są zaplątane w inne materiały.
Inventhor doskonale radzi sobie z różnymi materiałami. Dobrym wskaźnikiem jest gąbka – odpowiednio rozdrobniona świadczy wysokiej jakości cięcia zespołu roboczego.

Choć rozdrabniacz Inventhor 6.2 jest użytkowany w Eko Centrum dopiero od kilku miesięcy, Paulina Szulc ma już wyrobione zdanie na temat współpracy z firmą Arcon Polska: – Maszyna została idealnie dobrana do naszych oczekiwań i dostarczona w założonym terminie. Kontakt z Arconem też nie budzi żadnych zastrzeżeń. Zawsze łatwo uzyskać telefoniczne wsparcie czy umówić się na przegląd. Pamiętam też sytuację, gdy jeden z operatorów zauważył, że na przenośniku wyrzutowym delikatnie przesunęła się taśma. Reakcja serwisu była praktycznie natychmiastowa. Mechanicy pojawili się już następnego dnia, wyregulowali przenośnik, a przy okazji przesmarowali maszynę i wymienili filtry. Bardzo cenię sobie takie podejście, bo dyspozycyjność maszyn jest dla nas niezwykle ważna – podsumowuje specjalista ds. logistyki.

Karol Wójtowicz

Tags: Inventhor 6.2

To może Cię zainteresować

Nowe maszyny stacjonarne w gamie Terex Recycling Systems

Nowe maszyny stacjonarne w gamie Terex Recycling Systems

26/03/2025
Dwie premiery PRONAR na targach Poleco 2024

Dwie premiery PRONAR na targach Poleco 2024

07/01/2025
Francuska firma C2R stawia na rozwiązania Vecoplan

Francuska firma C2R stawia na rozwiązania Vecoplan

11/11/2024
Roboty sortujące ZenRobotics generacji 4.0 – łatwiejsza implementacja i wyższa skuteczność

Roboty sortujące ZenRobotics generacji 4.0 – łatwiejsza implementacja i wyższa skuteczność

11/11/2024
Doppstadt INVENTHOR 6.2 rusza do akcji

Doppstadt INVENTHOR 6.2 rusza do akcji

24/09/2024
Next Post
Nowe maszyny stacjonarne w gamie Terex Recycling Systems

Nowe maszyny stacjonarne w gamie Terex Recycling Systems

Z Green Machines łatwo utrzymać czystość

Z Green Machines łatwo utrzymać czystość

Scania otwiera 42. serwis w Polsce – nowa lokalizacja w Ostrołęce

Scania otwiera 42. serwis w Polsce – nowa lokalizacja w Ostrołęce

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Green Machines
Arbena Baner

Zapisz się do naszego Newslettera

  • HOME
  • Czasopismo
  • Galeria
  • Wideo
  • Giełda
  • Prenumerata
  • Reklama
  • Kontakt

Technika Komunalna

© 2024 Webdesign by Studio 2000

No Result
View All Result
  • Strona główna
  • Aktualności
  • Wydarzenia branżowe
  • Instalacje komunalne
  • Maszyny recyklingowe
  • Maszyny robocze
  • Pojazdy Komunalne
  • Lekkie pojazdy komunalne
  • Utrzymanie dróg i zieleni
  • Wideo
  • Czasopismo
  • Giełda

© 2024 Webdesign by Novel Vision.