Polska strategicznym miejscem inwestycji dla LiuGong Dressta Machinery

Polska strategicznym miejscem inwestycji dla LiuGong Dressta Machinery

Po przejęciu w 2012 roku cywilnej części HSW głównym celem Guangxi LiuGong Machinery wyznaczonym na pierwsze pięć lat było przyspieszenie rozwoju firmy oraz wzmocnienie jej pozycji na rynkach światowych. Obecnie spółka LiuGong Dressta Machinery rozpoczyna kolejny rozdział w swojej historii, obejmujący trzy ważne inwestycje.

O bieżącej sytuacji i planach na przyszłość poinformowano w trakcie konferencji prasowej, zorganizowanej drugiego dnia majowych targów Autostrada-Polska. Przewodniczył jej Howard Dale, prezes zarządu LiuGong Dressta Machinery. W swoim wystąpieniu zapowiedział m.in. uruchomienie w Stalowej Woli nowych linii montażowych dla trzech modeli ładowarek kołowych LiuGong o masie eksploatacyjnej od 15,2 do 24,5 t (842H, 856H i 877H) oraz czterech modeli hydraulicznych koparek gąsienicowych tej samej marki, od 22 do 36 t (922E, 925E, 930E i 936E). – Takie działanie jest spotykane bardzo rzadko, ponieważ większość firm postępuje odwrotnie i przenosi produkcję do Chin, natomiast my lokujemy ją w Polsce. Poprzez budowę ładowarek kołowych i koparek gąsienicowych w samym sercu Europy,
Guangxi LiuGong Machinery, jako jedyny chiński producent maszyn budowalnych, stawia europejskich klientów na pierwszym miejscu. Dzięki temu mogą oni polegać na maszynach światowej klasy, produkowanych zgodnie z najbardziej wymagającymi europejskimi normami regulującymi jakość, niezawodność i bezpieczeństwo
– mówił Howard Dale. Do końca roku w Polsce będą powstawać cztery modele maszyn, tj. ładowarka 856H i trzy koparki (oprócz 930E), montaż kolejnych zostanie uruchomiony w 2018 roku. Wprowadzona zmiana sprawi, że oferowane produkty w jeszcze większym stopniu będą spełniały wymagania polskich i europejskich klientów, a fabryka w Stalowej Woli polepszy rentowność i gwarancję zatrudnienia. Szerszy zakres oferowanych maszyn – a szczególnie koparki – pozwolą bowiem LiuGong Dressta Machinery na dostęp do segmentów, w których wcześniej firma nie była obecna.

Drugim ważnym wydarzeniem będzie otwarcie w Stalowej Woli europejskiego centrum dystrybucji części zamiennych zarówno dla maszyn Dressta, jak i LiuGong. Firma ma na celu zapewnienie dostępności komponentów na poziomie 97%, umożliwiającej szybką reakcję magazynu na potrzeby klientów oraz dealerów. Plan jest ambitny, ale możliwy do zrealizowania – to kolejna korzyść wynikająca z tutejszej lokalizacji zakładów produkcyjnych obu marek. Rozpoczęcie wysyłek części ze Stalowej Woli ma nastąpić w pierwszym tygodniu sierpnia.

Trzecia inwestycja dotyczy uruchomienia do końca bieżącego roku przyfabrycznego centrum badawczo-rozwojowego. Pozwoli ono na łatwiejsze wdrażanie nowych rozwiązań i dopasowywanie maszyn do konkretnych wymagań użytkowników.

Na konferencji poinformowano również o przeniesieniu głównego biura LiuGong Europe z Almere w Holandii do Warszawy. Znajdzie się ono w kompleksie Eurocentrum przy Al. Jerozolimskich, niedaleko Dworca Zachodniego.

Choć w Stalowej Woli będą wytwarzane ładowarki LiuGong, produkcja maszyn Dressta tego typu również zostanie utrzymana. Dotyczy to modeli 530R i 534R LA. Pierwszy z nich jest zgodny z normami Tier 4Final/Stage IV, natomiast drugi spełnia wymagania regulacji Tier 4Interim/Stage IIIB, dlatego może być oferowany na mniej restrykcyjnych pod względem emisji rynkach, jak np. w Rosji. Zaprzestano produkcji kompaktora, który bazował na ładowarce 530. Przy rocznej sprzedaży w Polsce maksymalnie kilkunastu sztuk maszyn tego typu wszystkich marek, modernizacja kompaktora mająca na celu spełnienie aktualnie obowiązujących norm zanieczyszczeń w spalinach byłaby nieuzasadniona ekonomicznie. W ofercie nadal pozostaje bardzo rozbudowana gama spycharek gąsienicowych o napędzie mechanicznym i hydrostatycznym, jak również dobrze znane na całym świecie układarki rur.

Sprzedażą oraz obsługą maszyn Dressta zajmuje się pięć firm, tj. Wigropol Szczecin, Wigropol Polkowice, Drogmaszyny, Hydrosprzęt oraz Budropol, natomiast w przypadku produktów LiuGong są to Waryński Trade, Budropol i Hydrosprzęt. Dwie ostatnie firmy prowadzą więc działalność związaną z obiema markami reprezentowanymi przez LiuGong Dressta Machinery. – Z ekonomicznego punktu widzenia wydaje się, że firma może mieć silniejszą pozycję z dealerami oferującymi wszystkie maszyny. Część z nich jednak najlepiej zna się na dostarczaniu rozwiązań do kopalń i sprzedaje produkty Dressta, natomiast inni specjalizują się w sprzęcie dla budownictwa i oferują maszyny LiuGong. Dzięki temu są w stanie zapewnić doradztwo, usługi i sprzęt na najwyższym poziomie. Jeśli chodzi o maszyny LiuGong, dotychczas w Polsce był tylko jeden dystrybutor, Waryński Trade. Obecnie sytuacja ta uległa zmianie – liczba przedstawicieli wzrosła do trzech – dodał Howard Dale.

Podczas majowej konferencji nie zabrakło pytań o sytuację na polskim i europejskim rynku maszyn dostarczanych przez LiuGong Dressta Machinery. Przedstawiciele firmy podsumowali zeszły rok jako mało zadowalający, natomiast bieżący zapowiada się według nich dość perspektywicznie. – Obecnie w Polsce rynek zaczyna się rozwijać. Dużym powodzeniem cieszą się stosowane w kopalniach ładowarki kołowe. Mamy także coraz więcej zapytań o koparki gąsienicowe. W przypadku spycharek sytuacja nadal jest trudna, na co wpływ ma m.in. niska cena węgla. W innych krajach Europy obserwujemy podobne tendencje. Przez pierwsze trzy miesiące bieżącego roku sprzedaż ładowarek kołowych zwiększyła się o 8%, koparek gąsienicowych o 12%, natomiast jeśli chodzi o spycharki, zanotowano spadek o ok. 20%. Polska ma bardzo duży potencjał, bo wciąż jest wiele do zrobienia, zarówno jeśli chodzi o infrastrukturę drogową, jak i budownictwo kubaturowe. Jesteśmy tego pewni, dlatego nie stawiamy pytania „czy?” tylko „kiedy?”. To jest dla nas bardzo dobry moment, aby mocno inwestować, bo gdy rynek znów się rozwinie, będziemy gotowi z odpowiednimi rozwiązaniami. Mamy nadzieję, że przeniesienie produkcji do Stalowej Woli pozwoli sprzedawać nam więcej maszyn nie tylko w Polsce, ale także na innych wymagających rynkach Europy, np. we Francji, Niemczech czy Wielkiej Brytanii – podsumował Howard Dale.

Karol Wójtowicz

Leave a Reply

Your email address will not be published.