
Targi Kielce stały się centrum ekologicznych i nowoczesnych rozwiązań dla samorządów oraz firm z branży komunalnej za sprawą 25. jubileuszowych targów Ekotech. Wydarzenie przyciągnęło do kieleckiego ośrodka ponad 2 tys. zwiedzających i ponad 60 wiodących firm z sektora gospodarki odpadami oraz ochrony środowiska. Targi od lat stanowią nie tylko miejsce prezentacji innowacyjnych rozwiązań, ale również przestrzeń do merytorycznych debat, wymiany doświadczeń i tworzenia sieci kontaktów.
Robotyka i automatyzacja w sektorze gospodarki odpadami
Podczas 25. edycji targów Ekotech swoją ofertę zaprezentowało 62 wystawców z pięciu krajów: Polski, Niemiec, Włoch, Holandii i Kazachstanu. To rozwiązania będące dowodem na to, że gospodarka odpadami może być nie tylko bardziej efektywna, ale również znacznie bardziej zrównoważona. Na targowych stoiskach można było zobaczyć m.in. śmieciarki elektryczne, inteligentne systemy do monitoringu składowisk czy aplikacje mobilne wspierające edukację ekologiczną mieszkańców gmin.
Ogromne zainteresowanie odwiedzających wzbudzał sorter Max-AI® AQC-Flex z inteligentnym systemem sortowania opartym na sztucznej inteligencji. Dzięki zaawansowanej analizie obrazu i samouczącemu się algorytmowi, maszyna potrafi z dużą precyzją rozpoznawać i segregować odpady w czasie rzeczywistym. Tego typu rozwiązania znacząco przyczyniają się do zwiększenia efektywności recyklingu, redukcji kosztów operacyjnych i minimalizacji błędów ludzkich. Na targach Ekotech sorter prezentowano po raz pierwszy w Polsce.

– To jedno z niewielu dostępnych na rynku urządzeń, które wykorzystują do swojego działania sztuczną inteligencję. Mamy kilka modeli robotów, które są w stanie na linii technologicznej zastąpić człowieka sortującego odpady. Sortowanie odpadów z wykorzystaniem robota odbywa się szybciej i mniej awaryjnie – mówiła Hanna Marliere z firmy Max-AI® Advanced detection and sorting technology z Holandii.
Zaawansowane rozwiązania z wykorzystaniem sztucznej inteligencji prezentowała na targach również firma Globtrak zajmująca się telematyką komunalną. Wśród innowacji znalazły się m.in. kamery 360° AI czy czujniki zapełnienia pojemników na odpady. Pierwsza z nich nie tylko likwiduje martwe pole widzenia, ale także wykrywa w bliskim otoczeniu pojazdu obecność ludzi, co znacząco zwiększa bezpieczeństwo pracy. Druga usprawnia logistykę odbioru odpadów i zmniejsza koszty tego procesu.
Miłośników automatyzacji zachwyciły nowoczesne butelkomaty od firmy BARTONTECH oferującej najnowsze urządzenie mieszczące od 6 do 12 tys. butelek i puszek. Na ekspozycji nie zabrakło także specjalistycznych pojazdów dla branży komunalnej, np. E-VAN przedstawił elektryczne pojazdy użytkowe FOTON eAumark z różnymi zabudowami.
Smart city i ekologia – innowacje dla samorządów
Na jubileuszowej edycji Ekotech były również ciekawe startupy Kieleckiego Parku Technologicznego prezentujące rozwiązania typu smart city, które mogą być wykorzystywane w nowoczesnych miastach, korzystających z technologii nie tylko w celu poprawy komfortu życia mieszkańców, ale też w trosce o środowisko.
Wśród rozwiązań oferowanych przez startup Seedia znalazły się solarne ławki i wiaty przystankowe umożliwiające ładowanie telefonów, zbieranie danych środowiskowych, dostęp do Wi-Fi, a nawet chłodzenie. Rozwiązania smart city wspierają zrównoważony rozwój i efektywne zarządzanie przestrzenią publiczną. Wśród nich są inteligentne infokioski i totemy multimedialne wyposażone w interfejsy dotykowe, systemy informacji miejskiej i reklamę cyfrową, często wspierające e-papier i systemy oszczędzania energii.

– Specjalizujemy się w inteligentnej infrastrukturze miejskiej, której celem jest budowa nowoczesnych, ekologicznych miast. Oferowane przez nas rozwiązania, takie jak infiokioski i totemy funkcjonujące przy przystankach czy stacjach autobusowych, dostarczają na bieżąco informację dla pasażerów. Operator zarządza treścią zdalnie, dzięki czemu nie ma potrzeby, by zmieniać na przykład rozkład jazdy na każdym przystanku osobiście – mówiła Karolina Łaciak, przedstawicielka przedsiębiorstwa.
Kolejnymi rozwiązaniami są nowoczesne wiaty przystankowe zintegrowane z systemami informacji pasażerskiej, ładowarkami USB, oświetleniem LED i czujnikami jakości powietrza. Zasilane panelami solarnymi są samowystarczalne energetycznie. Podobnie działają rozwiązania dla mikromobilności. Seedia projektuje i wdraża również stacje ładowania hulajnóg i rowerów elektrycznych, które stają się coraz bardziej pożądanym elementem infrastruktury miejskiej. Ich stacje umożliwiają równoczesne ładowanie wielu pojazdów (rowerów, hulajnóg), mogą być zasilane energią słoneczną, co minimalizuje koszty operacyjne. Wyposażone są w moduły zarządzania i monitoringu, które pozwalają miastom lub operatorom na zdalną kontrolę i diagnostykę.
Merytoryczne spotkania i strategiczne rozmowy
Bogaty program wydarzeń towarzyszących targom Ekotech przyciągnął do kieleckiego ośrodka wystawienniczego profesjonalistów z sektora gospodarki komunalnej i ochrony środowiska z kraju i ze świata. Tematem przewodnim dwudniowego Międzynarodowego Forum Gospodarki Odpadami MIFOD były poziomy recyklingu – ich wyzwania i możliwości, a także prezentacja rozwiązań w zakresie zbiórki, transportu i zagospodarowania odpadów. – W tym roku mamy już jedenastą edycję konferencji MIFOD i rekordową liczbę zgłoszeń do udziału w wydarzeniu z czego się bardzo cieszę – mówił Andrzej Bednarek, przedstawiciel Fundacji MIFOD i Prezes firmy AK Nova podczas otwarcia Międzynarodowego Forum Gospodarki Odpadami.
O zielonych strategiach dla miast przyszłości rozmawiano na Kongresie Miejskiej Zieleni, Wody i Powietrza – wydarzeniu, które połączyło ekspertów, samorządowców, urbanistów, naukowców i przedstawicieli biznesu wokół najważniejszych wyzwań ekologicznych współczesnych miast. Organizatorzy zapowiadają kolejną edycję Kongresu w przyszłym roku, z jeszcze szerszym udziałem miast, organizacji i ekspertów. – Każda prezentacja to opowieść o konkretnym mieście i jego zielonej drodze rozwoju – chcemy dzielić się doświadczeniami, ale także słuchać i inspirować się wzajemnie – mówił prezes Rejonowego Przedsiębiorstwa Zieleni i Usług Komunalnych w Kielcach, Paweł Kułaga.
Dużym zainteresowaniem cieszył się wykład cenionego prelegenta z Waste Powertech, który wraz z polskimi partnerami firmy przedstawił konkretne rozwiązanie technologiczne wspierające transformację energetyczną i środowiskową, czyli instalację Waste 2 Energy. – Kiedy pracowaliśmy nad naszym rozwiązaniem 15 lat temu, przede wszystkim koncentrowaliśmy się na małych miastach. Zastanawialiśmy się, w jaki sposób ludzie w małych miastach mogą wykorzystać swoje odpady do generowania energii elektrycznej. Wyobraźmy sobie, że mamy miasto o populacji 20 tys. osób. Obecnie w Unii Europejskiej średnia produkcja odpadów jest na poziomie od 1 do 1,5 kg dziennie na osobę. Zatem 750 MW miesięcznie to jest elektryczność, która może być wyprodukowana. To oznacza, że z jednej instalacji można zapewnić energię elektryczną dla 4 tys. gospodarstw domowych – wyjaśniał Bogdan Busioc, dyrektor handlowy firmy Waste Powertech, ekspert w zakresie zarządzania odpadami oraz wdrażania nowoczesnych technologii w duchu gospodarki cyrkularnej.
W trakcie jubileuszowych targów Ekotech zorganizowano szereg spotkań branżowych: panel informacyjny od Stowarzyszenia Forum Recyklingu Samochodów FORS poświęcony recyklingowi pojazdów, debatę o rynku złomu stalowego organizowaną przez Izbę Przemysłowo-Handlową Gospodarki Złomem, panel Fundacji Odzyskaj Środowisko „Kaucja 2025” oraz warsztaty edukacyjne prowadzone przez Stowarzyszenie Innowatorium. Nie zabrakło przestrzeni do konsultacji w punkcie Klastra Gospodarki Cyrkularnej i Recyklingu, a także okazji do poznania dobrych praktyk z zakresu ekologii i ograniczania powstawania odpadów od Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego. Po raz pierwszy na Ekotech zorganizowano konferencję „Biznes w Kazachstanie – Perspektywy Rozwoju”, przybliżającą możliwości gospodarcze i współpracę z rynkiem kazachskim, a także premierowe Dni Ekomobilności – testy specjalistycznego pojazdu elektrycznego oraz prelekcje o efektywnym wykorzystaniu energii odnawialnej w zakładach komunalnych.
Najlepsi z branży docenieni na targach
Zwieńczeniem targów Ekotech była uroczysta gala, w trakcie której uhonorowano firmy wnoszące istotny wkład w rozwój sektora oraz wyróżniające się innowacyjnością i estetyką prezentacji. Doceniono firmę APRIVA za inteligentny system gromadzenia odpadów, Guidetti za Reco Mill, innowacyjne rozwiązanie w zakresie recyklingu oraz Fundację Odzyskaj Środowisko za projekt „eko zwroty”. Medale Targów Ekotech przyznano firmie SKAVSKA HALE za halę łukową Skavska Hale model 8M, przeznaczoną do zadaszania boksów z prefabrykatów betonowych typu „lego” do składowania i segregacji odpadów oraz materiałów sypkich oraz firmie ECOBAUTER – PLASTOCHEM za innowacyjny system cienkowarstwowej izolacji termicznej. Stoiska, które szczególnie wyróżniały się swoją atrakcyjną i nowoczesną prezentacją, zostały uhonorowane wyróżnieniem TOP DESIGN. Trafiło ono do firm: E-VAN, ARBENA, SZCZOT-TECH KIELCE oraz SUSTY WASTES SOLUTIONS POLSKA (SWS POLSKA). Nagrody TOP DESIGN za wyjątkowe podejście do prezentacji otrzymały natomiast: PANA CENTRAL EUROPE oraz Guidetti S.R.L. Podczas gali uhonorowano firmy i osoby, które w tym roku obchodzą jubileusze działalności. Wśród wyróżnionych znaleźli się: firma Skavska świętująca 10-lecie istnienia, APRIVA z 15-leciem działalności, Eljot z 35-leciem firmy. Docenieni zostali również Adam Małyszko, Prezes Stowarzyszenia FORS świętujący 20-lecie na stanowisku oraz Bogdan Grabowski, właściciel firmy Grabowski Eksport Import Handel Hurtowy świętującą 35-lecie działalności.
Kolejna edycja targów Ekotech odbędzie się w 2026 roku w Targach Kielce.