Nazwa „manewry” zobowiązuje: w trakcie spotkania branży utrzymania dróg w siedzibie firmy SaMASZ odbyła się podwójna demonstracja siły podlaskiej spółki. Rozpoczęto od zwiedzania doskonale wyposażonego zakładu w Zabłudowie, po czym nastąpiły dynamiczne prezentacje sprzętu. To właśnie im będzie poświęcona pierwsza część naszych relacji.
Jako pierwszy ukazał się licznie zgromadzonej publiczności zestaw do przycinania gałęzi zamontowany na ładowarce teleskopowej Manitou. To jedna z wielu możliwych konfiguracji: ten osprzęt powstał z myślą o współpracy z koparką o dalekim wysięgu, ale sprawdzi się także np. na ładowaczu czołowym. W SaMASZ opracowano uniwersalny system mocowania wysięgnika Fisher za pomocą ramki identycznej jak w pługach odśnieżnych. Głowica z czterema przeciwbieżnymi tarczami znajduje się na końcu wysięgnika, który umożliwia boczny wysuw na 110 mm oraz regulację pochylenia w zakresie do 110°. Tym samym łatwiej sięgnąć nim w głąb oczyszczanego obszaru, a zarazem uniknąć zasypywania kabiny gałęziami, oraz wykonać maksymalnie dużo pracy bez większych zmian pozycji nośnika. Szerokość robocza głowicy typu PT4-250F wynosi 2,5 m.
Kolejną maszyną na testowej trasie była kosiarka bijakowa Ibis 125 na lekkim ciągniku. Także ta konstrukcja wyróżnia się dopracowaniem detali umożliwiającym uzyskanie najlepszych rezultatów za jednym przejazdem. Dzięki ażurowemu koszowi (tworzywowemu lub metalowemu, zależnie od modelu) zbierana trawa jest samoczynnie oczyszczana z pyłu i może być bezpośrednio użyta jako pasza. Jeśli trzeba rozładowywać kosz w trakcie pracy zaleca się wersję Up podnoszoną na wysokość 1,5 m, ponad krawędź kontenera czy burty lekkiej wywrotki. Zwraca uwagę staranne zabezpieczenie przed przypadkowym uszkodzeniem mechanicznym.
Ibis 125 może być wyposażona w wał z narzędziami do wertykulacji gleby, stanowiąc, w połączeniu z ciągnikiem o mocy silnika od 25 KM, uniwersalne narzędzie do pielęgnacji terenów zielonych.
Jako następna wjechała ciężka kosiarka bijakowa KBRP-200. To urządzenie wymaga ciągnika o mocy co najmniej 80 KM, przy czym nie chodzi tu głównie o jej pobór, ale masę nośnika zapewniającą stabilność. Sama kosiarka waży bowiem ponad 860 kg. Zamontowana na pantografie może pracować obok lub za ciągnikiem. Nowością jest wyposażenie tego modelu w tworzywowe klapy osłonowe zapobiegające wypadaniu na zewnątrz twardych przedmiotów podrywanych przez noże, np. kamieni. Poprzednio stosowane stalowe okazały się mniej trwałe, niż podatne tworzywo.
Kosiarki SaMASZ można także łączyć ze sobą na jednym nośniku, by wykorzystać w pełni jego moc oraz cenny czas pracy operatora. Przykładem było wyposażenie kolejnego ciągnika w dwie kosiarki: boczną Kangu 220 na pantografie oraz Grino 200 na przednim zaczepie trójpunktowym (Grino może być montowana zarówno z przodu, jaki z tyłu). Zachowując pewne zachodzenie zakresów obu urządzeń, za jednym przejazdem oczyszcza się pas 4-metrowy! Inna możliwość to koszenie płaskiej powierzchni za pomocą Grino i jednocześnie wykaszanie rowu czy skarpy przez Kangu, ponieważ jej zespół roboczy jest ustawiany podobnie jak w KBRP pod kątem od -60 do 90° względem poziomu. Grino z kolei ma poprzeczny przesuw o 50 cm w każdą stronę, by omijać przeszkody, których nie zniosłaby nawet jej masywna konstrukcja.
Pokaz urządzeń SaMASZ zakończyły przejazdy ciągników z ramionami wysięgnikowymi KWT650 i Camel 900. Oba wyróżniają się proporcjonalnym sterowaniem elektrohydraulicznym za pomocą joystika. To rozwiązanie jest polecane przede wszystkim do precyzyjnych prac na dalekich wysięgach, ale ze względu na wygodę operatora można je polecić wszystkim. Na pierwszym wysięgniku założono głowicę koszącą typu Lama 121HD. W tym modelu silnik jest umieszczony u góry i przekazuje napęd na wał za pomocą przekładni pasowej. Taka pozycja silnika ułatwia ustawienie głowicy w pozycji do koszenia skarp. Wysięgnika Camel 900 użyto do demonstracji pracy odmularki OR 080 przy czyszczeniu rowu odwadniającego.
IV Manewry Komunalne SaMASZ można uznać za całkowicie udane. Goście pokazu byli w pełni usatysfakcjonowani pokazami sprzętu i możliwością zasięgnięcia fachowych porad co do jego doboru. (WK)