Warszawska spółka Agrex-Eco to jeden z wiodących w Polsce dostawców maszyn i technologii dla recyklingu. Wyróżnia ją kompleksowa oferta stworzona w oparciu o współpracę z 15 renomowanymi partnerami biznesowymi. Wśród nich ważną rolę odgrywa Grupa ANDRITZ z Austrii, wyspecjalizowana m.in. w produkcji różnego rodzaju rozdrabniaczy do przetwarzania odpadów. Spośród szerokiej gamy dostępnych modeli na czoło wysuwają się nowe maszyny serii ADuro, które zapewniają bardzo dużą wydajność, a jednocześnie są niezwykle oszczędne pod względem zużycia energii.
Od momentu założenia 172 lata temu firma ANDRITZ rozwinęła się w Grupę zatrudniającą ok. 30 tys. pracowników zatrudnionych w ponad 280 lokalizacjach na terenie 80 krajów. Wykorzystując swoje bogate doświadczenie gromadzone przez wiele pokoleń jest obecnie jednym z najbardziej uznanych światowych dostawców instalacji, sprzętu oraz usług dla elektrowni wodnych, przemysłu celulozowo-papierniczego, stalowego a także oddzielania substancji stałych od cieczy w segmencie komunalnym i przemysłowym. Ponadto zajmuje się energetyką (kotłownie parowe, elektrownie na biomasę) i szeroko rozumianą technologią środowiskową, która obejmuje m.in. rozwiązania do oczyszczania spalin oraz urządzenia stosowane w zakładach przetwarzania odpadów. Za tę dziedzinę odpowiada spółka ANDRITZ Recycling stanowiąca część Grupy ANDRITZ. Może ona poszczycić się ponad 160-letnim doświadczeniem inżynieryjnym, dogłębną wiedzą na temat procesów realizowanych w nowoczesnej gospodarce zasobami, ugruntowaną globalną siecią sprzedaży oraz partnerów handlowych, zaangażowanym zespołem i bardzo szeroką gamą maszyn przeznaczonych do recyklingu. W jej skład wchodzi nowa linia rozdrabniaczy ADuro opracowanych z myślą o wydajnej pracy z różnymi materiałami, kładąc jednocześnie duży nacisk na wytrzymałość, trwałość i efektywność kosztową. Maszyny te doskonale nadają się do przetwarzania niemal wszystkich surowców w przemyśle recyklingowym i można je łatwo zainstalować w istniejących obiektach, co ogranicza do minimum czas potrzebny na modernizację instalacji.
Kompletna seria ADuro obejmuje wiele modeli, ale ze względu na swoją wszechstronność znakomitym rozwiązaniem dla licznych zakładów komunalnych będzie z pewnością jednowałowy, wolnoobrotowy rozdrabniacz wstępny ADuro P. Ma on napęd elektryczny i innowacyjny system cięcia, który pozwala na wytwarzanie cząstek małej, jak i średniej wielkości (od 35 do 200 mm), co jest rzadko spotykane w maszynach tego typu. Wynika to z dostępności specjalnego rotora wyposażonego w mniejsze zęby i pracującego z wyższą prędkością obrotową, umożliwiając łatwe dostosowanie stopnia rozdrobnienia frakcji wyjściowej oraz przepustowości do konkretnych wymagań. Maszynę ADuro P wyróżnia też hydrauliczny popychacz wahadłowy odpowiedzialny za docisk materiału wsadowego do rotora. Siła oddziaływania jest regulowana automatycznie na podstawie bieżącego obciążenia wału. Dzięki temu maszyna zapewnia stałą, wysoką wydajność i jednocześnie zużywa niewiele energii. Inną ważną korzyścią zastosowanego rozwiązania jest ochrona zespołu roboczego przed awarią, ponieważ gdy do komory trafi element nierozdrabnialny, popychacz odchyli się, zapobiegając uszkodzeniu zębów. Pod wałem są umieszczone kosze klasyfikacyjne, dostępne w wielu wersjach, zarówno jeśli chodzi o wielkość jak i kształt otworów. Mają one postać niewielkich segmentów, co ułatwia zmianę konfiguracji maszyny pod inne zastosowanie.
Typoszereg rozdrabniaczy ADuro P tworzą cztery modele, tj. P-2000, P-3000, P2000F i P-3000F. Liczba w oznaczeniu informuje o długości wału w mm, natomiast jego średnica w każdym przypadku wynosi 800 mm. Obustronny napęd wału jest realizowany przez dwa silniki o mocy od 110 do nawet 200 kW. W przekazywaniu momentu obrotowego pośredniczy przekładnia pasowa o dużej obciążalności, przystosowana do ciągłej, wytężonej eksploatacji. Maszyny serii ADuro P doskonale sprawdzają się przy przetwarzaniu m.in. odpadów komunalnych, przemysłowych, wielkogabarytowych, tworzyw sztucznych, tekstyliów, drewna, papieru itp.
W gamie maszyn ADuro znajduje się również powszechnie ceniony rozdrabniacz końcowy ADuro S. To maszyna jednowałowa, szybkoobrotowa (nominalna prędkość wału wynosi 320 obr./min), w której elementy tnące mają postać podłużnych noży. Zależnie od typu rotora, mogą być one zamontowane po dwa naprzemiennie (wersja Swift) lub jeden przy drugim, tworząc ukośne listwy (Tough i Integral). Zaproponowany wybór ułatwia dopasowanie maszyny do różnych aplikacji, jak również ogranicza zużycie wałów. Wersje Tough i Swift mają unikatowy system uchwytów noży, w którym zastosowano mechanizm zaciskowy. Przyjęte rozwiązanie upraszcza wymianę elementów tnących oraz skraca czas obsługi, co przedkłada się na zwiększenie dyspozycyjności maszyny.
Rozdrabniacz ADuro S został opracowany z myślą o produkcji paliwa alternatywnego (RDF) oraz przetwarzaniu odpadów komunalnych, przemysłowych i tworzyw sztucznych. Pozwala na uzyskiwanie drobnej frakcji wyjściowej o rozmiarze od 15 do 100 mm, definiowanej za pomocą różnych koszy frakcyjnych umieszczonych pod wałem. Co istotne odbywa się to przy dużej przepustowości maszyny i jednocześnie niewielkim zużyciu energii. To efekt m.in. zastosowania popychacza wyposażonego w „inteligentne” sterowanie, które jest w stanie analizować różne parametry pracy rotora i na tej podstawie regulować siłę docisku materiału. Takie rozwiązanie gwarantuje ciągłe rozdrabnianie surowców z dużą wydajnością. Ponadto, aby poradzić sobie z nierozdrabnialnymi zanieczyszczaniami, jakie mogą trafić do maszyny, ADuro S ma specjalny mechanizm bezpieczeństwa, który w takich sytuacjach automatycznie zatrzymuje rotor. W ten sposób łatwo usunąć kłopotliwy element, nawet jeśli rozdrabniacz jest wypełniony materiałem. Następnie maszynę można od razu uruchomić ponownie (z pełną komorą roboczą), ograniczając do minimum czas nieplanowanego przestoju. Kompletna oferta rozdrabniaczy końcowych ADuro S obejmuje cztery modele: S-2000, S-2400, S-2800 i S-3200. Analogicznie do serii „P” wał ma długość 2000, 2400, 2800 lub 3200 mm i jednakową średnicę 785 mm. Jest napędzany z obu stron za pomocą silników elektrycznych o mocy od 132 do 200 kW z wytrzymałymi przekładniami pasowymi.
Firma Agrex-Eco zapewnia pełne wsparcie w zakresie optymalnego doboru rozdrabniaczy ANDRITZ oraz ich montażu i uruchomienia. Klient może też liczyć na fachową obsługę posprzedażową zarówno w okresie gwarancyjnym jak i pogwarancyjnym o czym mogą zaświadczyć użytkownicy ponad 400 maszyn, które firma Agrex-Eco dostarczyła już do branży komunalnej.
Karol Wójtowicz