C2R, francuska firma specjalizująca się w przygotowywaniu zrębków drzewnych, stanęła przed poważnym problemem: aby produkować z jak największym zyskiem, musi przetwarzać materiały o różnej wielkości, z czym nie radziły sobie dotychczasowe maszyny. Właśnie dlatego zastosowano wydajny rozdrabniacz marki Vecoplan, który niezawodnie rozdrabnia wszystkie materiały w ciągu jednego procesu operacyjnego.
„Otoczenie gospodarcze dla przetwórców drewna we Francji jest obecnie mało sprzyjające”, tak Christophe Lagarde opisuje sytuację rynkową. Wraz z bratem Richardem kieruje firmą C2R zajmującą się obróbką drewna z siedzibą w Saint-Junien w departamencie Haute-Vienne we Francji. Firma zatrudnia także pięć innych osób – w dziale utrzymania, produkcji i administracji. „Z jednej strony spada liczba marketów budowlanych, co spowalnia rotację zamówień w tartakach. Oznacza to, że drewno resztkowe, z którego produkujemy na przykład paliwo z biomasy, jest dostępne w coraz mniejszej ilości, a przez to droższe” – dodaje. Z drugiej strony sprzedaż nowoczesnych pieców na drewno w kraju gwałtownie wzrosła. To z kolei zwiększa zapotrzebowanie na drewno do produkcji energii. „Podobnie jak w przypadku drewna przemysłowego, trudno jest pozyskać wystarczającą ilość surowców dla rynku energetycznego – zwłaszcza biorąc pod uwagę transport i wyrąb drewna, co oznacza, że nie wycina się i nie przetwarza wystarczającej liczby drzew” – mówi dyrektor zarządzający. Brakuje także wykwalifikowanych pracowników. Konkurencja przy zakupie drewna przemysłowego i energetycznego staje się zatem coraz bardziej odczuwalna.
Firma powstała w 2008 roku ze współpracy z Comptoirs des Bois de Brive (CBB), specjalistyczną firmą zajmującą się skupem, użytkowaniem i sprzedażą drewna komercyjnego, przemysłowego, opałowego i energetycznego, będącą także spółką zależną amerykańskiej grupy Sylvamo. Zajmuje się ona produkcją papieru offsetowego i masy celulozowej. C2R przetwarza obecnie 130 000 ton drewna rocznie poprzez recykling produktów ubocznych z tartaków i produktów leśnych. Drewno dostarcza CBB. „Mamy dwa obszary działalności” – opisuje Christophe Lagarde: „Dostarczamy produkty dla przemysłu papierniczego i produkujemy paliwa dla regionalnych firm”.
Polegamy na sprawdzonym partnerze
Od chwili powstania firma C2R polega na firmie Vecoplan przy obróbce różnych produktów drewnianych. Specjalista z siedzibą w Bad Marienberg w Westerwald, który opracowuje systemy do rozdrabniania, transportu, oddzielania i magazynowania drewna, biomasy, tworzyw sztucznych, papieru, a także odpadów domowych i odpadów z działalności gospodarczej. „Doradzamy naszym klientom, wspólnie opracowujemy technologie i znajdujemy odpowiednie rozwiązania” – wyjaśnia Bertrand Thiebold z Vecoplan France, francuskiego oddziału firmy Vecoplan AG. „W tym celu tworzymy zespoły składające się z inżynierów aplikacji i pracowników sprzedaży. Oczywiście do naszych zadań należy też całościowe zarządzanie projektem, a także montaż, uruchomienie i kompleksowa obsługa”.
Konstruktor maszyn z Westerwaldu zdołał pokonać konkurencję rynkową i dostarczył dwie linie: jedną do zrębki drzewnej dla przemysłu papierniczego i drugą do produkcji paliwa z biomasy. „Nasze oczekiwania zostały w pełni spełnione”, relacjonuje dyrektor zarządzający C2R Christophe Lagarde. Finalnie rosnąca konkurencja w obszarze zakupów sprawiła, że usprawnienie procesów w oddziale było nieuniknione. Lagarde: „Na naszych dwóch poprzednich liniach znajdowały się dwa narzędzia odpowiedzialne za rozdrabnianie różnych podstawowych produktów, ale zmiany na rynku oznaczały, że nie mogliśmy przetwarzać niektórych produktów, takich jak czyściwo, ze względu na ich rozmiar. W obecnej sytuacji gospodarczej nie możemy już sobie na to pozwolić”. Osoby odpowiedzialne szukały rozwiązania i zwróciły się do Vecoplan – dzięki wieloletniemu partnerstwu i doświadczeniu firma zajmująca się konstrukcją maszyn miała właściwą odpowiedź na to wyzwanie.
Właściwe rozwiązanie prowadzi do sukcesu
Pozostałości drewna przetwarzane przez C2R obejmują ścinki tartaczne, korę, palety i zrębki leśne. Wobec produkcji paliwa stawiane są wysokie wymagania, ponieważ powinno ono charakteryzować się nie tylko możliwie stabilną zawartością wilgoci, spełniającą wymagania klientów, ale także wielkością cząstek określoną w specyfikacjach, a osiąganą w procesie rozdrabniania.
Firma C2R podzieliła proces produkcyjny na cztery fazy: „Najpierw dozujemy surowce według pożądanej zawartości wilgoci do wymaganego standardu jakości – na przykład zrębki, korę i zrębki leśne”, wyjaśnia dyrektor zarządzający Christophe Lagarde. „W drugim etapie wykorzystujemy sito dyskowe, aby oddzielić od masy drewno większe niż 100 milimetrów. Następnie materiał trafia do naszego nowego wstępnego rozdrabniacza do drewna z serii V firmy Vecoplan”. W celu kalibracji produktu końcowego, czyli usunięcia drobnych cząstek i elementów o nadmiernej długości z frakcji wysokiej jakości, materiał przesiewamy na przesiewaczu wibracyjnym z serii VSS. „Umożliwia to wydajne sortowanie przetworzonego produktu według różnych rozmiarów cząstek”, dodaje Bertrand Thiebold.
VSS składa się z nachylonych, poruszających się oscylacyjnie pokładów przesiewających, które są samonośne i zawieszone na stalowej ramie. Ruch oscylacyjny odpowiada za idealny efekt separacji cząstek.
Kolosalna siła dla produkcji biomasy
Centralnym punktem procesu przetwarzania jest rozdrabniacz wstępny VVB od Vecoplan. Całkowicie stalowy rotor imponuje ogromną siłą bezwładności. Dzięki temu C2R może dostosować dużą przepustowość do odpowiedniego zastosowania. „Zawartość ciał obcych mniejsza niż dwa procent nie stanowi problemu dla rozdrabniacza”, wyjaśnia Ralf Rosenkranz, kierownik obszaru inżynierii aplikacji. W takim przypadku moduł przeciwostrzy i kosz sitowy automatycznie odchylają się w przypadku przedostania się ciał obcych. Gdy pracownik usunie niepożądane cząstki materiałowe, elementy przesuwają się hydraulicznie do pozycji roboczej. Dzięki temu systemowi C2R może produkować paliwo zgodnie z normą DIN EN ISO 17225 w zakresie wielkości od P45 do P100. Maszyna rozdrabnia świeżą korę o zawartości wody do 60 procent, kłody o średnicy do 400 milimetrów oraz plastry o średnicy do 1000 milimetrów i długości 400 milimetrów. Do maszyny można doprowadzić materiał zbrylony, resztki drewna zrębowego, w tym trociny i krótkie kawałki odpadów drzewnych, wstępnie połamane palety i drewno rozbiórkowe. Rozdrabniacz jest ergonomiczny i łatwy w konserwacji. W tym celu pokrywę wirnika można odchylić w dół wraz z tylną ścianą maszyny za pomocą punktu obrotowego. Opuszczona tylna ściana maszyny służy wówczas również jako platforma konserwacyjna. Umożliwia to operatorowi szybki dostęp do całego obszaru maszyny. Dostępna jest także platforma konserwacyjna zintegrowana z pokrywą wirnika. Podczas konserwacji przeciwostrza wysuwają się hydraulicznie.
Całość instalacji uzupełnia panel obsługowy VSC. Dzięki temu nowoczesnemu sterowaniu maszyną użytkownik może indywidualnie dostosować parametry maszyny i zapisać recepturę. Ma przegląd aktualnych wartości i komunikatów wraz z ich historią oraz zapisów wartości danych. Zyskuje dostęp do dodatkowych usług online. Jeżeli w systemie wystąpi błąd, zazwyczaj można go szybko usunąć za pośrednictwem infolinii – bez konieczności wysyłania technika Vecoplan na miejsce. To znacznie oszczędza czas i koszty podczas rozwiązywania problemów. „Infolinia jest niezbędnym narzędziem zapewniającym wysoką wydajność systemu. Była cenną pomocą, szczególnie podczas instalacji”, wspomina Christophe Lagarde.
Z Francji do Francji
Maszyna pracuje obecnie w systemie ośmiogodzinnym, pięć dni w tygodniu. „VVB w pełni spełnia nasze oczekiwania, ponieważ mamy teraz znacznie większe możliwości zakupu materiałów”, opowiada dyrektor zarządzający. „Dzięki tej maszynie możemy przyjąć wszystkie wcześniej zakupione surowce i tym samym korzystać z pełnej oferty dostawców drewna. Dodatkowy atut w naszym podejściu biznesowym”. Lagarde jest przekonany, że decyzja dotycząca maszyny VVB była słuszna – podobnie jak decyzja dotycząca współpracy z firmą Vecoplan.
Dochodzi tutaj jeszcze jeden istotny aspekt: W 2023 roku firma zajmująca się konstrukcją maszyn założyła własny oddział we Francji, aby prowadzić działalność lokalnie w roli niezawodnego i sprawdzonego partnera. Dzięki Vecoplan France klienci mogą liczyć na bezpośrednie wsparcie firmy. Na etapie opracowywania i wdrażania systemów rozwiązanie to ułatwia komunikację wewnątrz firmy i zmniejsza liczbę interfejsów. Kluczową zaletą tego oddziału są kompetencje doradcze ekspertów posługujących się językiem francuskim. „Możemy również regularnie wymieniać informacje, aby optymalizować nasze systemy zgodnie z naszymi pomysłami”, mówi z zadowoleniem Lagarde.
Zdjęcia: Vecoplan® AG