W 2004 r. Recykl Organizacja Odzysku i Reco-Trans rozpoczęły swoją działalność w zakresie zbiórki zużytych opon i przetwarzania ich metodą mechaniczną. Były to podstawowe zakresy aktywności obu spółek. Kolejne lata pozwoliły na budowę unikatowej sieci zbiórki oraz rozbudowę linii produkcyjnych do granulacji zużytych opon.
Kolejna data, której nie sposób pominąć to rok 2010. Wtedy została powołana Grupa Recykl S.A., w której skład wchodzą Recykl Organizacja Odzysku S.A. i Reco-Trans Sp. z o.o. Dbałość o środowisko, konsekwencja w dążeniu do celu, wiara w możliwości, ale przede wszystkim ludzie, którzy tworzą Grupę Recykl pozwoliło spółce zająć pozycję lidera rynku zagospodarowania zużytych opon w Europie Środkowo-Wschodniej.
Grupa Recykl poddaje procesowi recyklingu ponad 140 tys. ton opon rocznie w trzech wysoko wyspecjalizowanych zakładach: w Śremie (63-100), w Krośnie Odrzańskim (66-600) oraz w Chełmie (22-100). Produkty z portfolio Grupy Recykl znajdują zastosowanie w wielu sektorach gospodarki, począwszy od sportu, przez przemysł, transport, budownictwo aż po sektor automotiv. W ofercie Grupy znajdują się granulat gumowy SBR Green Gran, puder Green Powder, dodatek do mieszanek mineralno-asfaltowych SMAPOL, kord stalowy czy też paliwo alternatywne (TDF) dedykowane głównie cementowniom, a także usługi z zakresu recyklingu i odzysku oraz rozliczania opłaty produktowej.
Grupa Recykl posiada własną flotę 50 pojazdów przeznaczonych do odbioru każdego rodzaju opon. Do dyspozycji wszystkich zainteresowanych i wytwarzających odpad jaki stanowią opony poużytkowe są zestawy z naczepami typu ruchoma podłoga, ale także pojazdy do przewozu kontenerów oraz samochody o ładowności do 7,5 tony.
Nieustannie od początku istnienia firm zrzeszonych w Grupie budowana jest sieć zbiórki zużytych opon. Grupa Recykl oferuje możliwość bezpłatnego użyczenia kontenera na zużyte opony. W jej posiadaniu jest aktualnie ponad 400 kontenerów o pojemności 40 m3, opomiarowanych nadajnikami GPS, rozstawionych na terenie całej Polski i w krajach ościennych. Dzięki dzierżawie kontenera najemca uzyskuje same korzyści – dostosowanie miejsca przechowywania opon do aktualnych przepisów PPOŻ i ochrony środowiska, oszczędność miejsca, ponieważ opony są uporządkowane i znajdują się w jednym miejscu, oszczędność czasu niezbędnego do załadowania opon, szybszy czas realizacji zlecenia a także niższy koszt odbioru opon w porównaniu z odbiorem pojazdowym. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, którzy z różnych przyczyn nie mogą wydzierżawić kontenera na zużyte opony, spółka oferuje również możliwość odbiorów pojazdowych.
Aktualnie Grupa Recykl współpracuje z prawie 4 tys. punktów, z których regularnie odbierane są opony każdego rodzaju. Należą do nich warsztaty i serwisy samochodowe, firmy transportowe, stacje demontażu pojazdów, gminy organizujące zbiórkę opon od swoich mieszkańców, punkty selektywnej zbiórki odpadów, przedsiębiorstwa komunalne oraz rolnicy i wszystkie inne zarejestrowane podmioty, posiadające aktywny numer BDO. Grupa Recykl odbiera każdy rodzaj zużytego ogumienia, począwszy od dętek, przez opony od motocykli, opony od samochodów osobowych, ciężarowych, opony wolnobieżne (rolnicze), opony pełne od wózków widłowych oraz opony ponadgabarytowe o średnicy powyżej 1,2 m.
Mając na uwadze znaczenie oferowanego poziomu obsługi Grupa Recykl zapewnia dostęp do autorskiej platformy SODO (www.sodo.recykl.pl). SODO, czyli System Odbioru Opon to narzędzie, które w zdecydowany sposób usprawnia gospodarkę odpadami, jakimi są zużyte opony. Narzędzie jest całkowicie bezpłatne, a daje szereg korzyści i możliwości. Aby móc w pełni korzystać z oferowanych przez SODO funkcjonalności niezbędna jest rejestracja firmy na platformie SODO. Odbywa się ona jednorazowo, aczkolwiek niezbędne jest posiadanie numeru NIP, numeru BDO oraz adresu e-mail. Po uzupełnieniu niezbędnych danych konto zostaje zweryfikowane i aktywowane, a składanie zleceń na odbiór zużytych opon odblokowane. Kolejne logowania odbywają się z użyciem adresu e-mail i nadanego indywidualnie hasła. Dzięki SODO wszystkie zlecenia na odbiory opon znajdują się w jednym miejscu, można na bieżąco śledzić proces realizacji odbioru, sprawdzić dane kontaktowe do kierowcy, który odbiór będzie realizował. Informacja o każdej dokonanej zmianie w procesie realizacji odbioru przesyłana jest drogą mailową na wskazany przy rejestracji adres.
Prace nad SODO nieustannie trwają, platforma jest cały czas rozwijana, dostosowywana do potrzeb zarówno pracowników Grupy jak i klientów. Niebawem SODO zostanie zintegrowane z systemem BDO, dzięki czemu generowanie Kart Przekazania Odpadów będzie zdecydowanie łatwiejsze i mniej czasochłonne.
Decydując się na współpracę z Grupą Recykl klient otrzymuje nie tylko sprawdzonego i rzetelnego odbiorcę każdego rodzaju zużytych opon, ale również wsparcie na wszystkich etapach realizacji zlecenia na odbiór opon, począwszy od założenia konta aż po wystawienie KPO, możliwość bezpłatnej dzierżawy kontenera na zużyte opony, krótkie terminy odbioru zleceń oraz elastyczność w ich realizacji.
Wszystkie usługi w zakresie zbiórki, recyklingu i odzysku zużytych opon oferowane przez podmioty Grupy Recykl realizowane są w oparciu o stosowne zezwolenia na odzysk odpadów gumowych. Proces odbioru zużytych opon prowadzony jest zgodnie z wszelkimi normami środowiskowymi opartymi o przepisy BDO. Parametry oferowanych produktów są zgodne z certyfikatami ISO oraz spełniają liczne wymogi PZH.
Grupa działa na rynku lokalnym wspierając inicjatywy mające na celu uświadamianie społeczeństwa o znaczeniu recyklingu. Za jeden z głównych celów stawia sobie budowanie świadomości ekologicznej wśród społeczeństwa, a także włącza się w proces kształcenia młodzieży, tak by gospodarka i społeczeństwo w coraz większym stopniu mogły funkcjonować zgodnie z zasadami obiegu zamkniętego, korzystnymi zarówno dla konsumentów jak i dla przedsiębiorców.