W dniach 21-22 listopada 2024 r. odbył się IV Zjazd Szkoleniowo-Integracyjny Izby Branży Komunalnej. To jedno z najważniejszych cyklicznych wydarzeń dotyczących gospodarki odpadami, na którym po prostu trzeba być!
Powołana oficjalnie w czerwcu 2021 r. Izba Branży Komunalnej kontynuuje niemal 20-letnią działalność Związku Pracodawców Gospodarki Odpadami. Podobnie jak wcześniej celem organizacji jest reprezentowanie interesów zrzeszonych członków przed organami państwowymi, opiniowanie projektów ustaw czy informowanie o najnowszych zmianach w prawie. Te korzyści są bardzo wymierne, dlatego IBK skupia już ponad 130 podmiotów, a ich liczba systematycznie rośnie. Do Izby mogą wstępować małe, średnie jak i duże przedsiębiorstwa działające w branży komunalnej. Mile wiedziani są też producenci i dystrybutorzy różnego rodzaju sprzętu oraz dostawcy rozwiązań związanych z gospodarką odpadami, recyklingiem oraz utrzymaniem dróg i zieleni.
Każdego roku na wiosnę i jesienią są organizowane zjazdy Izby Branży Komunalnej, które cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Tak było również podczas ostatniej edycji wydarzenia zorganizowanego w Karkonoszach. W ramach pierwszej części (szkoleniowej) goście mieli okazję wysłuchać wielu ciekawych prelekcji. Jedna z nich dotyczyła aktualnych oczekiwań branży, która boryka się m.in. z zalewem cementu z Ukrainy i Francji, co utrudnia zbyt paliwa alternatywnego (RDF). Sporym problemem jest też długi czas oczekiwania na decyzję środowiskową, a to ogranicza możliwości przedsiębiorców w pozyskiwaniu środków unijnych. Dużą uwagę wzbudził wykład poświęcony fundacjom rodzinnym. Życie pokazuje, że warto pomyśleć o takim rozwiązaniu by zapewnić ciągłość działania przedsiębiorstwa nie tylko w kontekście spraw ostatecznych, ale również w sytuacji np. wypadku komunikacyjnego, którego następstwem może być śpiączka prezesa firmy. Inne ciekawe wystąpienie dotyczyło ubezpieczeń – często opłaca się posiadać zarówno OC firmy, jak i OC komunikacyjne. Doskonale ilustruje to użytkowanie kosiarki samojezdnej. Pierwsze ubezpieczenie przyda się, gdy spod maszyny „wystrzeli” kamień, a drugie w przypadku zderzenia z innym pojazdem będącym uczestnikiem ruchu. Oczywiście pojawił się również temat systemu kaucyjnego. Choć zamiarom jego wprowadzenia towarzyszy powszechny aplauz, będzie się on wiązał z licznymi problemami dla mieszkańców i placówek handlowych, a instalacje komunalne unowocześniane przez wiele lat ogromnym nakładem sił i drogich inwestycji zostaną pozbawione cennych surowców. Dodatkowo pieniądze z niezwróconej kaucji z pewnością trafią do branży napojowej, która jeszcze bardziej będzie lobbowała za tym systemem.
O trafności podejmowanych na Zjeździe zagadnień najlepiej świadczy fakt, że nawet po kilku godzinach wykładów sala wciąż była pełna, a słuchacze zadawali mnóstwo pytań, dzięki czemu w wielu momentach wywiązała się ożywiona dyskusja. Nie zabrakło też prezentacji firm promocyjnych. Tym razem można było dowiedzieć się m.in. o nowoczesnych sposobach odbioru i przetwarzania zużytych opon, małych i średnich elektrycznych pojazdach użytkowych czy czyszczeniu elewacji, okien i paneli fotowoltaicznych na dużych wysokościach za pomocą specjalnego drona.
W ramach części integracyjnej pierwszy dzień Zjazdu zakończyła uroczysta kolacja, na której ponownie padł rekord frekwencji – wzięło w niej udział 180 osób. Wieczorną atrakcją drugiego dnia było spotkanie przy grillu.
Jako wieloletni parter IBK, a wcześniej ZPGO i uczestnik poprzednich Zjazdów, gorąco zachęcamy do wstępowania do Izby oraz udziału w organizowanych przez nią wydarzeniach. To za każdym razem merytoryczne i konstruktywne spotkania w znakomitej atmosferze.
Karol Wójtowicz