Maszyny w akcji i tłumy zwiedzających. Branża budowlana spotkała się już po raz 14. na Centralnych Targach Maszyn, Urządzeń i Sprzętu Roboczego eRobocze-Show.
Targi odbyły się w piątek i sobotę, 7 i 8 czerwca 2024 r. Do Lubienia Kujawskiego przyjechało ponad 100 wystawców z branży budowlanej. Po raz kolejny udało się zintegrować – na ponad 60 000 m2 powierzchni wystawowej – przedsiębiorców, operatorów i dystrybutorów maszyn. Wydarzenie zawsze przyciąga przedsiębiorców i operatorów maszyn z całej Polski, którzy na miejscu mogą zapoznać się z najnowszymi technologiami i testować maszyny. A zaprezentowano ponad 600 produktów. Ponad połowa z nich była udostępniona do testów.
Polska jest piątym rynkiem budowlanym w Unii Europejskiej i jak podkreślił Jan Styliński, prezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa, siłę branży widać było właśnie w Lubieniu Kujawskim. – Na tych ogromnych polach można zobaczyć jak prężny i potężny rynek zbudowaliśmy: usprzętowiony, nowoczesny i profesjonalny. Jestem przekonany, że najbliższa dekada będzie bardzo dobra dla polskiego rynku budowlanego. A dzisiaj jesteśmy w miejscu, gdzie możemy pokazywać nasz mocny rynek – powiedział podczas rozpoczęcia imprezy Jan Styliński. – Dla gminy Lubień Kujawski takie targi to ogromna promocja. Wydarzenie dynamicznie się rozwija – mówił podczas eRobocze Show Marek Wiliński, burmistrz Lubienia Kujawskiego.
Maszyny elektryczne i napęd wodorowy
W Lubieniu Kujawskim odbyły się dynamiczne pokazy specjalne eRobocze Arena z udziałem najlepszych demo-operatorów firm Mecalac Polska i Yanmar Construction. Swoje show i prelekcje miały także firmy: DT-Automatyzacja (Oilquick MTS), LiuGong Dressta Machinery, Liebherr Polska, Interhandler (JCB), Wacker Neuson, Kubota, Sany Polska, Bergerat Monnoyeur (Cat), Broker Maszyny, Bobcat, XCMG.
Były wystawy maszyn i sprzętu, prelekcje oraz spotkania branżowe, bezpłatna strefa dla dzieci, catering i konkursy firm: Złota Piłka Komatsu, Sięgnij po Q8 na stoisku Q8Oils oraz Konkurs Volvo Maszyny Budowlane. Wystawcy mieli okazję spotkać się ze swoimi klientami i porozmawiać w mniej formalnej atmosferze. Dużym zainteresowaniem cieszyły się też inne dostępne atrakcje, np. możliwość obejrzenia walk samurajów na stoisku Yanmara i zrobienia sobie zdjęcia z Mariuszem Pudzianowskim reklamującym Q8Oils, czy spotkania się z operatorką z okładki ostatniego magazynu Robocze NEWS Klaudią Zastawną, która pracuje w gdańskim porcie.
Podczas eRobocze Show odbyło się również kilka premier. Bobcat zaprezentował po raz pierwszy w Polsce ładowarkę burtową S650. Firma Interhandler miała na swoim stoisku premierowy pokaz Pothole Pro – maszyny do szybkiej naprawy nawierzchni drogowych.
Na wielu stoiskach pojawiły się również maszyny elektryczne. Jednak, jak zauważa Jerzy Petrykowski, dyrektor ds. rozwoju w firmie Interhandler, wciąż istnieją pewne wyzwania, które wpływają na rozwój tej technologii. Kluczowym problemem jest niedostateczna infrastruktura ładowania. Alternatywą dla napędu elektrycznego jest napęd wodorowy, który oferuje wiele zalet, takich jak szybki czas tankowania, długi zasięg operacyjny oraz brak emisji zanieczyszczeń, ponieważ jedynym produktem ubocznym jest para wodna. Zaawansowane w pracach nad tą technologią są m.in. firmy JCB oraz Liebherr.
Ekologia i nowe technologie
Duże zainteresowanie odwiedzających budził włoski osprzęt do kruszenia, przesiewania i sortowania, który przywiozła do Lubienia Kujawskiego firma MB Crusher. Producent oferuje łyżki przesiewające, kruszące, rozdrabniająco-przesiewające, a także głowice frezujące i chwytaki do sortowania. Osprzęt ten wpisuje się w trend „zero waste”, pozwala bowiem na przetwarzanie materiału odpadowego bezpośrednio na miejscu budowy i jego ponowne wykorzystanie, nadając mu drugie życie. Coraz bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące gospodarki odpadami, a także rosnące koszty materiałów sprawiają, że zapotrzebowanie na takie narzędzia rośnie. – To nasze 12. eRobocze Show. Jesteśmy zadowoleni z formuły tego wydarzenia, bo możemy zaprezentować pracę naszych maszyn „na żywo”, na placu testowym – podkreśliła Wioleta Smosarska-Fraccaro z MB Crusher.
Tradycyjnie na Centralnym eRobocze Show odbyły się zawody z cyklu Polskiej Ligi Operatorów. Nowością w ramach PLO była konkurencja wymagająca wykorzystania systemu wspomagania pracy Unicontrol. – Taki system to nie tylko komfort dla operatora, ale przede wszystkim większa wydajność, szybkość i precyzja wykonania prac. Pozwala pracować bez przestojów, bardzo niezależnie i wykonywać własne projekty. Wspiera operatora i można się go bardzo szybko nauczyć, nawet zdalnie, w czym również pomagamy – zapewniał Bartłomiej Kądzielawa z Unisystems, dystrybutora sprzętu marki Unicontrol. – Rośnie w Polsce świadomość tego, że te nowe technologie są potrzebne, polski rynek jest dla nas jednym z głównych w tej części Europy. W Skandynawii te systemy są używane powszechnie, tutaj też tak się powoli dzieje. Zaopatrują się w nie już nie tylko duże firmy wykonujące rządowe inwestycje w naszym kraju, ale i mniejsze przedsiębiorstwa budowalne – zaznaczał Piotr Staniszewski, regionalny szef sprzedaży Unicontrol.
Na eRobocze Show można było zobaczyć także stoiska z wszystkim tym, czego potrzebują maszyny: oleje, smary, części zamienne, dodatki w postaci systemów gaśniczych czy oświetlenia, a nawet produkty upiększające kabinę.
Na scenie eRobocze Show poruszane były liczne tematy ważne dla branży budowlanej: o bezpieczeństwie mówił Dariusz Lewandowski z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Bydgoszczy, o zagadnieniach prawnych opowiadał mecenas Łukasz Bąk, o działalności Związku Producentów i Dystrybutorów Maszyn Roboczych mówił prezes Adrian Winnicki, zaś Konrad Kwapisz przybliżył specyfikę pracy niepełnosprawnego operatora. W piątek bezpłatnych porad przedsiębiorcom udzielał prawnik, a w sobotę specjalista BHP. Przez całe targi konsultacje były też możliwe na stoisku Państwowej Inspekcji Pracy.
Zmagania operatorów
Drugiego dnia targów tradycyjnie rozegrano Zawody Polskiej Ligi Operatorów. W zmaganiach prowadzonych przez Stowarzyszenie Operatorów Maszyn Roboczych biorą udział zawodnicy z całej Polski. Jest to konkurs dla profesjonalnych operatorów, który ma na celu promowanie zawodu operatora oraz bezpiecznych metod pracy z zachowaniem zasad BHP.
W tym roku operatorzy zmierzyli się na: koparko-ładowarce JCB 3CX Pro – dostarczonej przez firmę Interhandler oraz koparce Takeuchi 260 z głowicą uchylno-obrotową – dostarczoną przez firmę Wilhelm Schäfer. Trzecia konkurencja opierała się na użyciu systemu Unicontrol.
Sponsorami Polskiej Ligi Operatorów edycji eRobocze Show w Lubieniu Kujawskim 2024 były firmy: Interhandler, Wilhelm Schäfer, Unicontrol oraz Pekao Leasing, Milwaukee, Reper Store, Serwis-Kop, Syntaco.
Organizatorem eRobocze SHOW jest wydawnictwo Lasmedia – wydawca portalu eRobocze.pl oraz magazynu Robocze NEWS. Współorganizatorem jest Stowarzyszenie Operatorów Maszyn Roboczych OPERATOR.
Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawowali: Marek Wiliński – burmistrz Lubienia Kujawskiego, Katarzyna Łażewska-Hrycko – Główny Inspektor Pracy, Adrian Winnicki – prezes Związku Producentów i Dystrybutorów Maszyn Roboczych, Jan Styliński – prezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa, Marcin Knapik – prezes Stowarzyszenia Operatorów Maszyn Roboczych.
Patronat medialny sprawowały magazyny Robocze NEWS i Trucks&Machines oraz portal eROBOCZE.pl.
Centralne Targi Maszyn i Urządzeń eRobocze Show mają charakter ogólnopolski, trwają dwa dni i odbywają się raz w roku w Lubieniu Kujawskim. Również raz w roku można uczestniczyć w jednodniowych Regionalnych Targach eRobocze SHOW, które goszczą w różnych miejscach w Polsce.
Najbliższa edycja Regionalnych Targów Maszyn, Urządzeń i Sprzętu Roboczego eRobocze Show odbędzie się już jesienią, 5 października 2024 r. na lotnisku Krzywa, nieopodal Bolesławca w południowo-zachodniej Polsce.
Magdalena Bodziak