Prasokontenery KIGGEN

Od 1995 r. do grupy Geesinknorba należy firma Kiggen, specjalizująca się m.in. w produkcji prasokontenerów. W jej ofercie można wyróżnić dwie główne grupy takich urządzeń, tj. do stacjonarnego oraz mobilnego gromadzenia odpadów.

Od 1995 r. do grupy Geesinknorba należy firma Kiggen, specjalizująca się m.in. w produkcji prasokontenerów. W jej ofercie można wyróżnić dwie główne grupy takich urządzeń, tj. do stacjonarnego oraz mobilnego gromadzenia odpadów.

Holenderska firma Kiggen została założona ponad 90 lat temu. Słynie z wysokiej jakości prasokontenerów, charakteryzujących się nowoczesnymi rozwiązaniami i wyjątkową trwałością. Podstawę aktualnej oferty stanowią tzw. prasokontenery przenośne, transportowane za pomocą pojazdów ciężarowych wyposażonych w urządzenia hakowe. Służą do gromadzenia odpadów w jednym miejscu, tzn. tam, gdzie kontener został ustawiony. Do wyboru są cztery różne modele takich prasokontenerów: PD 725, PD 729, PD 731 i PD 745. Pierwsze dwa zostały opracowane z myślą m.in. o restauracjach, hotelach czy szpitalach. Pozostałe stanowią najlepszy wybór dla zakładów produkcyjnych, sklepów wielkopowierzchniowych, centrów logistycznych oraz PSZOK­‑ów. Ich pojemności wynoszą od 5 do nawet 27,5 m3. Wszystkie mają bardzo wytrzymałą konstrukcję, zapewniającą długi okres eksploatacji. Podłoga jest wykonana ze stali Hardox 450, na ściany boczne i górną producent stosuje stal Strenx 700. W większości oferowanych prasokontenerów przenośnych Kiggen załadunek odpadów odbywa się przez otwór w górnej części pojemnika – oczywiście zamykany klapą, która chroni gromadzony materiał przed opadami, a jednocześnie zapobiega wydostawaniu się ewentualnych nieprzyjemnych zapachów. Najlepiej, gdy taki kontener znajduje się więc nieco poniżej podłoża, co ułatwia wrzucanie do niego odpadów luzem albo gromadzonych w workach. Pod tym względem wyróżnia się model PD 731, wyposażony w mechanizm załadunkowy (wrzutnik), przystosowany do obsługi wielu rodzaju pojemników, począwszy od małych 60­‑120­‑litrowych aż po bardzo duże, 4­‑kołowe, których pojemność sięga 1600 l.

Prasokontenery Kiggen napędzane od przystawki odbioru mocy oferują podobne możliwości, co śmieciarki, ale mogę być wykorzystywane zamiennie z innymi urządzeniami transportowanymi za pomocą hakowca.

Mechanizm zagęszczający jest umieszczony z przodu prasokontenera – od strony ucha pod urządzenie hakowe. Obejmuje on hydraulicznie napędzaną płytę dociskową, która po opróżnienia pojemnika z odpadami, przemieszcza je w kierunku tylnej ściany kontenera. Tym samym przygotowuje miejsce na kolejną porcję materiału i jednocześnie zagęszcza gromadzone odpady. Uzyskiwany stopień zgniotu jest nieco mniejszy niż w typowych śmieciarkach – wynosi ok. 1:4, ale pozwala na znacznie lepsze wykorzystanie dostępnej objętości. Dla przykładu, jeśli w danym miejscu zwykły kontener był opróżniany raz na tydzień, to przy zastosowaniu takiego prasokontenera może być „podmieniany” raz na trzy tygodnie. Płyta dociskowa jest również wykorzystywana do wyładunku odpadów – po otwarciu tylnej ściany można je wypchnąć. Innym sposobem na rozładunek jest podniesienie prasokontenera na urządzeniu hakowym, ale ze względu na zagęszczenie odpadów i ich duży napór na ściany boczne, może się to okazać utrudnione. Układ hydrauliczny płyty dopychającej oraz mechanizmu załadunkowego jest zasilany pompą napędzaną przez silnik elektryczny. Kontener wymaga więc doprowadzenia prądu trójfazowego – gniazdo przyłączeniowe jest umieszczone obok panelu sterowniczego. Cały „power­‑pack” znajduje się wewnątrz konstrukcji, co zabezpiecza go przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i uszkodzeniami mechanicznymi.

W przypadku prasokonenerów do obsługi pojemników opróżnianych
od dołu, tylna klapa może być otwierana ręcznie lub hydraulicznie.

Drugą grupę przenośnych prasokontenerów marki Kiggen stanowią urządzenia do opróżniania pojemników podziemnych oraz typu dzwon (iglo) – ogólnie wszystkich, które są otwierane od spodu. W tym celu zakłada się je na hakowce, ale wyposażone dodatkowo w żuraw zakabinowy służący do podnoszenia pojemników. Taki prasokontener jest zasilany od przystawki odbioru mocy, a załadunek odpadów odbywa się wyłącznie od góry. Mechanizm zagęszczający ma taką samą konstrukcję, co w przypadku prasokontenerów przeznaczonych do zbiórki w jednym miejscu. Dotyczy to również wykorzystywanych stali, a także zakresu pojemności. Wyładunek odpadów odbywa się za pomocą płyty dociskowej lub poprzez podniesienie kontenera. Rozwiązanie oferowane przez firmę Kiggen może pełnić rolę praktycznej alternatywy dla tradycyjnych śmieciarek służących do odbioru i transportu materiałów zbieranych selektywnie, np. papieru czy butelek PET – wszystkich, których nie można (szkło) lub nie powinno się zagęszczać (bioodpady).

Karol Wójtowicz

Leave a Reply

Your email address will not be published.