Zdalne sterowanie ładowarkami Bobcat

Zdalne sterowanie ładowarkami Bobcat

Firma Bobcat wprowadziła na rynek system MaxControl umożliwiający zdalne sterowanie oferowanymi ładowarkami. Unikatowe rozwiązanie może być szeroko wykorzystywane w wielu branżach, takich jak budownictwo, rozbiórki, rolnictwo, kształtowanie krajobrazu, sprzątanie, recykling oraz we wszystkich pracach, gdzie zachodzi konieczność podnoszenia i transportu materiałów na niewielkie odległości.

Chcąc korzystać z funkcji zdalnego sterowania wcale nie trzeba mieć najnowszej ładowarki Bobcat ani kupować drogich akcesoriów. System MaxControl jest kompatybilny ze wszystkimi maszynami tego typu marki Bobcat produkowanymi od 2004 r. i wyposażonymi w sterowanie za pomocą joysticków SJC. Rolę pulpitu sterowniczego pełni smartfon, przy czym na razie dedykowana aplikacja MaxControl jest dostępna wyłącznie na urządzenia iOS. Wkrótce jednak ma się też pojawić wersja zgodna z systemem Android. – Przyszły plac robót to miejsce dużo bardziej techniczne, a jego „grywalizacja”, czyli wprowadzanie mechanizmów ze świata gier do realnego środowiska będzie odgrywać znaczącą rolę. Zmiana pokoleń i preferencji konsumentów otwiera przed naszą branżą obszary, o których jeszcze niedawno nikt nie słyszał lub którymi praktycznie nikt się nie zajmował – mówi Vijayshekhar Nerva, szef działu innowacji i usprawnień w Doosan Bobcat EMEA.

Dzięki systemowi MaxControl zdalne sterowanie jest zawsze na wyciągnięcie ręki – operator musi tylko wyjąć telefon z kieszeni, aby w ciągu kilku sekund zacząć pracę kompaktową ładowarką Bobcat. Możliwość wykonywania różnych zadań stojąc na zewnątrz maszyny zapewnia wiele korzyści. Po pierwsze operator ma doskonały widok obszaru roboczego – w każdej chwili może zmienić miejsce, z którego steruje sprzętem, aby uzyskać jak najlepszy podgląd sytuacji. Przebywanie na zewnątrz pozwala mu też na bezpośrednią komunikację ze współpracownikami, co ułatwia i przyspiesza organizację pracy. Kolejną zaletą unikatowego rozwiązania jest możliwość wykonywania zadań stanowiących zagrożenie dla zdrowia czy życia operatora, np. w dużym zapyleniu, strefach zagrożenia wybuchem, przy wyburzeniach, z odpadami niebezpiecznymi. Zdalne sterowanie może się też oczywiście odbywać z wnętrza innej maszyny, co ma znaczenie, gdy aktywność obsługiwanego w ten sposób sprzętu jest konieczna tylko co pewien czas. Aplikację MaxControl można zsynchronizować z wieloma maszynami i tym samym sterować nimi za pomocą jednego smartfonu. Przełączanie z jednego sprzętu na inny odbywa się w bardzo płynny sposób.

MaxControl wykorzystuje do komunikacji z urządzeniem iOS łączność Wi-Fi i działa w zasięgu maksymalnie 100 m. W miejscach ze słabym sygnałem operator pozostaje zalogowany do systemu przez 12 h. Oprócz zdalnego sterowania do najważniejszych funkcji nowego rozwiązania należą: diagnostyka maszyny, udostępnianie równorzędne (dostęp do danej maszyny może mieć kilku użytkowników, co pozwala na szybką zmianę operatora), informacja o kodach błędów, monitoring czasu pracy.

MaxControl został bardzo dobrze przyjęty przez pierwszych klientów w Europie, co zachęca producenta do jego rozwoju. – Bobcat ma znacznie szersze plany dotyczące systemu MaxControl. Dążymy do tego, aby stał się prostym, modułowym rozwiązaniem, z jednym modułem sprzętowym obejmującym podstawowe elementy wykorzystywane do kolejnych funkcji. Zdalne sterowanie to pierwsza z tych funkcji, ale w przyszłości chcemy dodać ich więcej, np. unikanie obiektów czy praca półautonomiczne – dodaje Vijayshekhar Nerva.

Leave a Reply

Your email address will not be published.