Gdy trudno przewidzieć wszystkie potrzeby, najlepiej inwestować w rozwiązania uniwersalne. W przypadku branży komunalnej i możliwości jakie zapewniają współczesne maszyny robocze, to kryterium z nawiązką spełnia wielofunkcyjna koparka kołowa Mecalac 12MTX.
Choć maszyna Mecalac 12MTX jest klasyfikowana jako koparka kołowa, w rzeczywistości może jeszcze pełnić rolę m.in. ładowarki kołowej, wózka widłowego oraz nośnika osprzętu. Wynika to z jej unikatowej konstrukcji, którą wyróżnia np. przegubowe podwozie. Na tylnym członie z wahliwą osią znajduje się silnik pełniący rolę naturalnej przeciwwagi, a na przednim – kabina. Jest umieszona po prawej stronie i blisko przedniej osi, co zapewnia doskonałą widoczność obszaru roboczego, zwłaszcza tuż przy maszynie. Choć kabina ma obszerne, komfortowe wnętrze, przy obrocie nadwozia o 90° wystaje tylko nieznaczna część przeciwwagi. Sprawia to, że koparka może swobodnie pracować w obrębie pobocza i tym samym nie tamuje ruchu.
Kolejna ważna zaleta dotyczy zastosowanego wysięgnika. Po pierwsze jest on 2‑częciowy, umożliwiając operowaniem osprzętem tuż przy maszynie. Po drugie ma dodatkowy przegub w płaszczyźnie równoległej do podłoża, który jeszcze bardziej rozszerza zastosowanie koparki, np. o możliwość wykonywania podłużnych wykopów tuż przy budynku albo ogrodzeniu. Wpływ na wszechstronność modelu 12MTX ma także dostępność wielu rodzajów osprzętu, mocowanych za pomocą nowego szybkozłącza Connect firmy Mecalac. Zaprojektowano je z myślą o zapewnieniu maksymalnie prostej obsługi, a jednocześnie najwyższych standardów bezpieczeństwa. Oprócz różnego typu łyżek koparkowych i ładowarkowych czy wideł paletowych, taka maszyna może być wykorzystywana np. z zamiatarkami, kosiarkami bijakowymi, pługami do odśnieżania itp. W trakcie czynności wykonywanych stacjonarnie, koparka jest stabilizowana za pomocą dwóch podpór rozkładanych hydrauliczne. Obie opierają się na dużej powierzchni, dzięki czemu nie jest konieczne stosowanie dodatkowych podstawek.
Aby ułatwić codzienną obsługę i zwiększyć jej bezpieczeństwo, wszystkie czynności serwisowe można wykonywać z poziomu podłoża. Nie jest konieczne wchodzenie w tym celu na maszynę i narażanie się na upadek. Ciekawym i praktycznym rozwiązaniem zasługującym na uwagę jest też automatyczne wysuwanie stopni wejściowych po odchyleniu przez operatora prawej konsoli sterowniczej. Dzięki temu wychodzenie i wchodzenie do kabiny odbywa się w możliwie najbezpieczniejszy i komfortowy sposób, a same stopnie nie wystają poza obrys koparki.
Leave a Reply