Ładowarki kołowe LiuGong coraz popularniejsze w branży komunalnej!

W najnowszej ładowarce 856H pokrywa silnika mocniej opada ku tyłowi, a wstępny filtr powietrza i tłumik znajdują się w jednej linii. Dzięki temu operator zyskał jeszcze lepszą widoczność podczas cofania.

W 2022 r. minęło 10 lat od powstania LiuGong Dressta Machinery. Okrągły jubileusz skłania do podsumowań.

Ta dekada była dla LiuGong Dressta Machinery bardzo intensywna. Firma uruchomiła w Stalowej Woli produkcję wielu modeli maszyn i otworzyła przy polskiej fabryce europejskie centrum dystrybucji części zamiennych, dzięki czemu nawet mniej rotujące podzespoły są dostępne praktycznie od ręki. Razem z nowoczesnym sprzętem to bardzo mocne argumenty w walce o konkurencyjny rynek, na którym LiuGong Dressta Machinery systematycznie powiększa swoje udziały. W szczególności dotyczy to wymagającej branży komunalnej. Firma może pochwalić się licznymi referencjami od dużych przedsiębiorstw zajmujących się gospodarką odpadami, które działają nawet kilkadziesiąt lat i są bardzo znane. Wiele z nich miało już okazję pracować na maszynach różnych marek, ale po zetknięciu się z LiuGongiem zostają przy nim i kupują nawet po 5-7 maszyn. Znaczące są również sytuacje, gdy klient po użytkowaniu przez rok czy dwa lata jednej maszyny LiuGong, stojąc przed koniecznością uzupełnienia parku maszynowego ponownie decyduje się na produkt ze Stalowej Woli. W czym tkwi sukces? – To przede wszystkim zasługa wytrzymałej konstrukcji maszyn LiuGong oraz ich odpowiedniego przygotowania do pracy z odpadami, dzięki czemu znakomicie radzą sobie w miejscach z dużym zapyleniem, różnymi zanieczyszczeniami, niebezpiecznymi przedmiotami czy wysoką temperaturą – tłumaczy Andrzej Gierszon, dyrektor sprzedaży maszyn LiuGong. Jednocześnie zaznacza, że klienci branży komunalnej są bardzo wymagający i świadomie dokonują inwestycji: – Dla firm z sektora gospodarki odpadami bardzo ważna jest też obsługa posprzedażowa. Nawet najlepsza maszyna zawsze może ulec awarii, ale liczy się jak szybko zostanie ona usunięta. Doskonale znamy oczekiwania branży komunalnej i wiemy, że jakikolwiek przestój ładowarki bardzo mocno zaburza funkcjonowanie zakładu. Dlatego przykładamy ogromną wagę do zapewnienia odpowiedniego wsparcia posprzedażowego i chcemy się tym wyróżniać – dodaje Andrzej Gierszon.

Andrzej Gierszon, dyrektor sprzedaży maszyn LiuGong: – Choć praca z odpadami to jedna z najtrudniejszych aplikacji, ładowarki LiuGong dały się poznać jako bardzo trwałe i wydajne maszyny. Ponadto są wspierane przez dobry serwis, zarówno jeśli chodzi o czas reakcji, kompetencje, jak i dostępność części zamiennych.

W ofercie LiuGong Dressta Machinery istnieje kilka modeli maszyn, które bardzo dobrze trafiają w potrzeby branży komunalnej. Od lat największym powodzeniem cieszy się ładowarka LiuGong 856H należąca do klasy maszyn 18‑tonowych. Jest chętnie wybierana ze względu na dobry kompromis między osiągami, a możliwością pracy wewnątrz, jak i na zewnątrz hal. Napędza ją wydajny i niezawodny 6‑cylindrowy silnik Cummins B6.7 o pojemności 6,7 dm3 – obecnie w wersji Stage V, która zapewnia jeszcze większą moc równą 225 KM wobec 218 KM oferowanych przez poprzednią generację. W ramach przeprowadzonej modernizacji zmieniono też położenie zbiorników oleju hydraulicznego oraz płynu AdBlue. Teraz znajdują się one w jeszcze bardziej przystępnych miejscach, co ułatwia i przyspiesza obsługę maszyny. Najnowszą ładowarkę 856H łatwo rozpoznać: ma niższy profil pokrywy silnika, a ponadto wstępny filtr powietrza oraz tłumik są umieszczone w jednej linii. Te zmiany w wymierny sposób przyczyniły się do poprawy widoczności do tyłu. Nieco inna jest też przeciwwaga, która wyróżnia się charakterystycznymi „skrzydełkami”.

Każda ładowarka może być wyposażona w zestaw zabezpieczeń, które chronią elementy podatne na uszkodzenia.

Podczas pracy ze zmieszanymi odpadami komunalnymi albo pochodzącymi ze zbiórki selektywnej ładowarka 856H może być wyposażona w łyżkę o pojemności 3,5‑4 m3. Dla wielu zastosowań praktycznym rozwiązaniem będzie też łyżka wysokiego wysypu, która zapewnia wysokość wyładunku ponad 4 m, a tym samym umożliwia swobodną obsługę zestawów naczepowych.

Jeśli ładowarka ma być wykorzystywana głównie na terenie zewnętrznym, np. do przeładunku kompostu albo zrębki drzewnej, optymalnym rozwiązaniem może być 25‑tonowy model LiuGong 877H. Taka maszyna bez problemu radzi sobie z łyżką o pojemności ponad 5 m3. Do jej napędu jest stosowany 6‑cylindrowy silnik Cummins 6LTAA8.9 o pojemności 9 dm3. Ma on układ wtryskowy Common Rail, turbosprężarkę o zmiennej geometrii łopatek oraz intercooler z elektronicznym systemem sterowania poprawiającym osiągi maszyny w każdym cyklu pracy. Nowoczesna jednostka zapewnia moc 213 kW (286 KM) i spełnia normę emisji spalin Stage V. Ciekawostką jest dostępność w tym modelu zdublowanego układu kierowniczego, który po raz pierwszy został zaprezentowany na targach Bauma w 2019 r. Operator może wówczas sterować maszyną za pomocą kierownicy lub niewielkiego, elektrycznego joysticka obsługiwanego lewą ręką. Został on umieszczony w specjalnej konsoli razem z przełącznikami odpowiedzialnymi za inne funkcje. Układ kierowniczy obsługiwany za pomocą dodatkowego joysticka jest szczególnie polecany do aplikacji, w których trzeba wykonywać dużo manewrów na ograniczonej przestrzeni. Korzystając z takiego rozwiązania, operator może być cały czas oparty o fotel, ponieważ nie obraca kierownicy.

Maszyna 877H zapewnia bardzo dużą wydajność, ale ze względu na znaczne gabaryty najlepiej sprawdzi się na terenie zewnętrznym.

Idealną odpowiedzią na potrzeby wielu zakładów komunalnych może być też 12‑tonowa ładowarka LiuGong 835H. Na ten model szczególnie powinny zwrócić uwagę mniejsze instalacje przetwarzania odpadów oraz takie, które dysponują niewielkimi, starszymi halami, w tym częściowo zajętymi przez maszyny stacjonarne. Maszyna LiuGong 835H standardowo jest wyposażana w łyżkę o pojemności 1,9 m3, ale w przypadku zastosowań komunalnych z powodzeniem można użyć łyżek o pojemności 2,5‑3 m3. Za napęd maszyny odpowiada 4‑cylindrowy silnik Perkins o pojemności 4,4 dm3, zapewniający moc 93 kW (126 KM). Współpracuje z nią 4‑stopniowa skrzynia biegów typu power shift, oferowana ze zmiennikiem momentu obrotowego wyposażonym w funkcję lock‑up. Eliminuje ona „poślizg” przekładni hydrokinetycznej przy wyższych prędkościach, a tym samym pozytywnie wpływa na oszczędność paliwa.

Ładowarka 835H to idealna propozycja dla mniejszych zakładów oraz instalacji z niewielkimi halami o ograniczonej przestrzeni manewrowej.

Każda ww. ładowarka LiuGong może być wyposażona w liczne rozwiązania, które zwiększają jej trwałość i niezawodność w trudnych warunkach. To m.in. opony klasy L5 lub w całości wypełnione gumą, bardziej rozbudowany układ filtracji powietrza kierowanego do silnika czy różnego rodzaju osłony, które chronią newralgiczne elementy maszyny przed przedostawaniem się kłopotliwych zanieczyszczeń. W ofercie są też solidne zabezpieczenia kabiny oraz reflektorów na wypadek, gdyby jakiś duży przedmiot wypadł z łyżki, stanowiąc zagrożenie dla operatora i maszyny.

Cieszę się, że wysiłki, które podejmujemy są dostrzegane i doceniane, co znajduje odzwierciedlenie w osiąganych przez LiuGong Dressta Machinery wynikach sprzedaży. Bardzo dziękuję klientom za zaufanie, którym nas obdarzyli i obiecuję, że będziemy dokładać wszelkich starań, aby nasze maszyny i usługi zawsze były na jak najwyższym poziomie – podsumowuje Andrzej Gierszon.

Karol Wójtowicz

Leave a Reply

Your email address will not be published.