Szczegóły na pierwszym planie

Szczegóły na pierwszym planie

Firma Vecoplan stale opracowuje rozwiązania techniczne, dzięki którym procesy rozdrabniania są jeszcze bardziej wydajne, i coraz bardziej stawia na cyfryzację. Mając dane można monitorować procesy i automatyzować poszczególne etapy pracy, unikając błędów, które mogą wystąpić podczas ręcznej regulacji, zwiększając wydajność maszyn i wydłużając ich żywotność.

„Wiele rzeczy, które wcześniej pracownicy musieli ustawiać na maszynach mechanicznie, teraz można wykonać automatycznie”, mówi Paul Mockenhaupt, projektant sprzętu w zakresie cyfryzacji w firmie Vecoplan. „Aby zapewnić klientom jeszcze lepsze wsparcie w ich procesach, coraz ważniejsze staje się dla nas wyposażanie maszyn w inteligentne funkcje”. Mając to na uwadze, Paul Mockenhaupt i jego zespół opracowują rozwiązania, które stale optymalizują procesy rozdrabniania. Wśród nich jest np. docisk napędzany elektrycznie za pomocą śrub pociągowych tocznych.

Elektrycznie = efektywnie energetycznie

„Wyposażyliśmy nasz nowy, napędzany elektrycznie docisk w wysoce dynamiczne napędy śrubami pociągowymi tocznymi”, wyjaśnia projektant Vecoplan. „Ze względu na bardzo dobrą wydajność, operator odnosi znaczące korzyści za sprawą stosowania tego niezwykle energooszczędnego komponentu”. Zastosowanie elektryki zamiast hydrauliki oznacza, że nie ma potrzeby stosowania oleju, który mógłby zanieczyścić materiał wyjściowy. Ten aspekt dla wielu klientów jest coraz ważniejszy. Kolejne zagadnienie to wytrzymała konstrukcja, a napęd elektryczny oznacza, że instaluje się mniej części mechanicznych. Zmniejsza to również zużycie.

„W porównaniu do docisku hydraulicznego, nasze nowe rozwiązanie jest łatwiejsze w sterowaniu. Dzięki temu użytkownik może bardzo precyzyjnie regulować moment obrotowy, czyli nacisk wywierany na materiał”, mówi Mockenhaupt. Docisk elektryczny przesuwa materiał wejściowy w sposób ciągły w kierunku rotora. Nowy wariant pracuje też dynamiczniej, a tym samym szybciej, co pozytywnie wpływa na przepustowość.

Wydajny napęd bezpośredni

Aby proces rozdrabniania był nadal ekonomiczny nawet przy wzroście przepustowości, firma Vecoplan opcjonalnie wyposaża swoje rozdrabniacze w HiTorc – ekonomiczny i mocny napęd bezpośredni. „Regulator zintegrowany w przetwornicy częstotliwości sprawia m.in., że rotor utrzymuje optymalny moment obrotowy w każdej chwili i w każdym stanie roboczym”, opisuje Mockenhaupt. Dzięki temu napęd oferuje więcej korzyści niż tylko energooszczędność. Ponieważ w przypadku tego czysto elektrycznego rozwiązania odpadają takie komponenty, jak sprzęgło, napędy pasowe czy koła zamachowe, wiąże się to także ze znaczną redukcją kosztów konserwacji. „Mniej komponentów mechanicznych oznacza także znacznie mniejsze momenty bezwładności w całym układzie napędowym”, wyjaśnia Mockenhaupt. „Wysoki dostępny moment obrotowy umożliwia bezproblemowy rozruch pod obciążeniem, czyli także przy napełnionym obszarze rozdrabniania”.

Dzięki ciągłej analizie prędkości obrotowej oraz prądu podczas procesu rozdrabniania, całkowicie automatyczne sterowanie potrafi odpowiednio wcześnie wykryć przeciążenie maszyny. W przypadku materiałów obcych wał silnika zatrzymuje się w ciągu kilku milisekund. Pozwala to uniknąć uszkodzeń ważnych elementów konstrukcyjnych. Po krótkim ruchu przeciwbieżnym napęd urządzenia Vecoplan już po kilku sekundach znów pracuje w zwykłym kierunku. Ponadto silnik synchroniczny przekonuje swoją wydajnością. W porównaniu do innych napędów elektromechanicznych, dzięki tak wyposażonym rozdrabniaczom klienci mogą zaoszczędzić nawet do 40% energii, a w porównaniu do napędów hydraulicznych – nawet do 60%.

Inteligentne wykrywanie ciał obcych

Do grona nowych funkcji należy także inteligentne wykrywanie ciał obcych w oparciu o wibracje. Dzięki temu firma Vecoplan może jeszcze precyzyjniej przetwarzać różny materiał i konsekwentnie unikać uszkodzeń maszyn. Operator ma do dyspozycji przyjazny dla użytkownika proces kalibracji. „Nasze rozwiązanie uczy się samo”, podkreśla ekspert z firmy Vecoplan. Po uruchomieniu rozdrabniacza czujniki rejestrują wszystkie ważne informacje, takie jak właściwości materiału czy geometria cięcia. Oznacza to, że funkcja wykrywania ciał obcych dostosowuje się do wybranej czułości odpowiedniego materiału wejściowego i warunków pracy. Operator musiał wcześniej rozwiązywać tę kwestię ręcznie, co zajmowało dużo czasu. W przypadku zmiany ustawień wystarczy zmienić program. Można to zrobić również zdalnie. „Dzięki naszej nowej funkcji wykrywania ciał obcych operator otrzymuje więcej niż solidny rozdrabniacz. Na życzenie klienta maszyna może również wykryć nawet najmniejszy kamień i natychmiast zatrzymać się bez konieczności interwencji operatora”, mówi Mockenhaupt. „Aby ocenić sposób działania rozdrabniacza, ta przydatna funkcja wykorzystuje czujniki i podaje nam informacje zwrotne dotyczące procesu rozdrabniania, dzięki czemu w razie potrzeby możemy go zoptymalizować”. Na życzenie klienta firma Vecoplan wyposaża w nową inteligentną funkcję wykrywania ciał obcych także już dostarczone maszyny.

Sprawne osiągnięcie idealnej szczeliny cięcia

Nowością w ofercie jest także automatyczna regulacja dosunięcia przeciwnoży. „Z reguły operator musi ręcznie regulować przeciwnoże rozdrabniacza na każdej zmianie, aby uzyskać wymaganą szczelinę cięcia, ponieważ może ona ulec zmianie w trakcie pracy”, relacjonuje Mockenhaupt. Jeśli szczelina cięcia jest zbyt duża, maszyna zużywa więcej energii, ponieważ materiał raczej nie jest cięty, a jedynie wciskany w szczelinę. Oznacza to, że materiał wyjściowy zwykle nie spełnia wymagań. Osoba obsługująca maszynę potrzebuje od 15 do 30 minut na wykonanie ręcznej regulacji. „Nasze automatyczne rozwiązanie skraca wymagany czas dziesięciokrotnie – bez konieczności interwencji operatora”, mówi Mockenhaupt.

Gdy tylko rozdrabniacz pracuje się w stanie opróżnionym, funkcja ustawia przeciwnoże automatycznie. To rozwiązanie wspiera klientów w utrzymaniu wydajności i skuteczności ich maszyn przez cały dzień. Znajduje to również odzwierciedlenie w stałej jakości materiału wyjściowego. Rozdrabniacz nie tylko pracuje bardziej energooszczędnie, lecz także znacznie zmniejsza się jego zużycie, co ma wpływ na finalną trwałość. „Prawidłowa ręczna regulacja przeciwnoży wymaga od operatora dużego zakresu wiedzy i umiejętności oraz niezbędnego wyczucia”, podkreśla ekspert Vecoplan. „Nasze automatyczne przeciwnoże to prawdziwe odkrycie w tym zakresie, ponieważ wyznaczają odległość precyzyjnie i z powtarzalną dokładnością, niezależnie od poziomu wiedzy i umiejętności pracownika”.

Optymalna temperatura przy minimalnej ilości wody chłodzącej

Tworzywa sztuczne wrażliwe na temperaturę mogą uplastycznić się na wirniku pod wpływem ciepła doprowadzonego podczas rozdrabniania. Oznacza to, że operator nie otrzymuje wymaganej jakości materiału wyjściowego. Można temu zapobiec, stosując wodę chłodzącą. Kluczowe znaczenie ma jej odpowiednia ilość, bo zbyt duża zawartość wody może mieć negatywny wpływ na późniejsze procesy. Właśnie dlatego firma Vecoplan opracowała system chłodzenia z zastosowaniem minimalnej ilości chłodziwa. „Możemy indywidualnie dostosować ilość chłodziwa, mierząc temperaturę materiału”, wyjaśnia Mockenhaupt. „Za pomocą regulowanych wartości granicznych temperatury możemy precyzyjnie regulować dopływ wody”. Ciecz zamienia się w parę wodną i w takiej formie jest odprowadzana. W przypadku gdy operator zmieni materiał, nie musi ingerować w maszynę, wystarczy że zmieni program. Dzięki regulowanym wartościom granicznym temperatury użytkownik ma dużą elastyczność w zakresie obrabianych materiałów. Klient musi jedynie zapewnić przyłącze wody – nie są potrzebne kosztowne urządzenia dodatkowe. Wykorzystując koncepcję cyfryzacji Vecoplan Smart Center (VSC), operator może m.in. monitorować i rejestrować koszty eksploatacyjne.

„Dzięki naszym nowym funkcjom możemy jeszcze lepiej wspierać naszych klientów w zakresie technologii rozdrabniania”, podsumowuje Paul Mockenhaupt. „Stosując inteligentne komponenty wydajność maszyny nie zależy już od kompetencji operatora, ale można ją precyzyjnie i powtarzalnie regulować”. W ten sposób unikamy błędów i oszczędzamy czas. „Naszym celem jest możliwie najlepsze wspieranie klientów”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.