PreZero i WWF razem dla czystych mórz i oceanów

PreZero i WWF razem dla czystych mórz i oceanów

Firma PreZero zajmująca się gospodarką odpadami i recyklingiem współpracuje z WWF w zakresie ochrony mórz i oceanów już od 2015 r. Ta udana współpraca została przedłużona na kolejne pięć lat do 2025 r. i rozszerzona na międzynarodową skalę. Umowę podpisano u wybrzeży Rugii w ramach wspólnej wyprawy zorganizowanej w celu usuwania sieci widm w Morzu Bałtyckim.

Zanieczyszczenie plastikiem mórz jest jednym z największych problemów środowiskowych naszych czasów. Pilnie musimy podjąć działania, aby zapobiec uduszeniu się naszych oceanów w plastikowych odpadach. Dzięki PreZero mamy u boku partnera, z którym możemy kompleksowo i strategicznie podejść do ochrony mórz i oceanów oraz zwalczania przyczyn zalegania w nich plastikowych odpadów. Poprzez pakiet, który obejmuje zarówno natychmiastowe działania w projektach lokalnych, jak i rozwiązania strategiczne, dążymy do wspólnego celu, jakim jest radykalne zmniejszenie ilości odpadów plastikowych trafiających do mórz – mówi dr Martin Bethke, dyrektor ds. rynków i przedsiębiorstw pozarządowej organizacji ekologicznej WWF Niemcy.

Według szacunków WWF Polska, co roku do Morza Bałtyckiego trafia od 5 do 10 tys. sieci lub ich części używanych przez rybołówstwo przybrzeżne, zagrażając w ten sposób zwierzętom i środowisku. Sieci widma lokalizowane są za pomocą sonaru, a następnie usuwane przez nurków. – Niesamowite jest móc zobaczyć, ile pracy wymaga od nurków i członków załogi statku wydobycie z morza porzuconych sieci rybackich. W celu ochrony naszego środowiska chcemy w przyszłości inicjować kolejne wspólne projekty z WWF i rozszerzać naszą współpracę na inne kraje i regiony – powiedział Thomas Sroka, CEO PreZero Polska, podsumowując swoją wizytę na Morzu Bałtyckim.

Oprócz dotychczasowych projektów WWF „Sieci widma w Morzu Bałtyckim” oraz modelowego projektu zapobiegania powstawaniu plastikowych odpadów w Wietnamie firma PreZero wspiera obecnie także zainicjowanie kolejnego projektu mającego na celu zwalczanie skutków oddziaływania plastikowych odpadów na środowisko naturalne w Tajlandii. – Od dawna wspieramy projekt usuwania sieci widm z Bałtyku. Dlatego ma on dla nas szczególne znaczenie. Jednocześnie chcemy zapewnić pomoc i wsparcie tam, gdzie ludzie i przyroda są szczególnie dotknięci zanieczyszczeniem środowiska, a tym samym wnieść ukierunkowany wkład w postaci naszego know-how w zakresie gospodarki odpadami i recyklingu – dodaje Stephan Garvs, CEO PreZero Niemcy. Zaangażowanie spółki PreZero w walkę z plastikiem to część REset Plastic, międzynarodowej strategii Grupy Schwarz.

PreZero wspiera WWF również na szczeblu politycznym wzywając do zawarcia globalnego porozumienia, które dotyczy kwestii redukcji odpadów i poprawy gospodarki odpadami na całym świecie. – Zalewanie mórz i oceanów plastikiem to globalny problem, który może być rozwiązany tylko dzięki współpracy międzynarodowej. Dlatego WWF prowadzi kampanię na rzecz międzynarodowego porozumienia, zgodnie z którym żadne odpady z tworzyw sztucznych nie mogą trafiać do oceanów – powiedział dr Martin Bethke.

Leave a Reply

Your email address will not be published.