Zamiatarki kompaktowe Bucher

Zamiatarki kompaktowe Bucher

Utrzymanie w czystości chodników, alejek, placów oraz różnych terenów użyteczności publicznej wymaga zastosowania odpowiednich narzędzi, które będą odpowiednio skuteczne, jak również wydajne. Ma je w swojej ofercie firma Terberg Matec Polska – jedyny autoryzowany dystrybutor zamiatarek Bucher Municipal w Polsce.

ktualną ofertę tworzą pod względem wielkości trzy grupy maszyn. Rozpoczyna ją model CityCat 1000 ze zbiornikiem na nieczystości, którego pojemność wynosi 1 m3. Powoli jest on zastępowany przez maszynę CityCat 1300 z nieco większym zbiornikiem o pojemności 1,3 m3. Dzięki niewielkiej szerokości równej 1100 mm zamiatarki te znakomicie nadają się do sprzątania wszelkiego rodzaju ciasnych przestrzeni oraz miejsc o ograniczonym dostępie. Doskonale radzą też sobie w większych obiektach, na parkingach, w centrach handlowych oraz na terenach fabrycznych i osiedlowych. Ich „żywiołem” są również wąskie chodniki i ciasne uliczki, typowe np. dla zabudowy jednorodzinnej. Obie mają podwozie 1­‑częściowe, standardowo z jedną osią skrętną, ale są dostępne wersje ze wszystkimi kołami skrętnymi. Mimo niewielkich rozmiarów, można je doposażyć w praktyczny osprzęt, jak np. szczotkę do usuwania śniegu, pług, posypywarkę czy rurę do liści.

Dodatkowa trzecia szczotka zwiększa zakres pracy zamiatarki, a ponadto umożliwia oczyszczanie nawierzchni w miejscach z trudnym dostępem, np. pod ławkami.

Dalsza część oferty dotyczy zamiatarek średniej wielkości. Model CityCat 2020 mający zbiornik o pojemności 2 m3 został zabudowany na podwoziu przegubowym, które gwarantuje bardzo dobrą zwrotność i stabilność kierunkową, co pozwala operatorowi w pełni skupić się na wykonywanym zadaniu. Maszyna ta jest przeznaczona do sprzątania szerokich ciągów pieszych, placów, parkingów itp. Może poruszać się z prędkością do 50 km, ale wtedy wymaga dopuszczenia do ruchu i zarejestrowania jak typowy pojazd. Często jest zamawiana z trzecią szczotką zamontowaną na ruchomym ramieniu. Zakres jego ruchu wynosi 180°, dzięki czemu dodatkowa szczotka jest w stanie pracować poza zakresem tych standardowych. Umożliwia sprzątanie w trudno dostępnych miejscach, jak np. wokół słupów czy pod ławkami.

Od dwóch lat w ofercie Bucher jest również dostępna zamiatarka 2­‑metrowa z napędem całkowicie elektrycznym – model CityCat 2020ev. Na jednym ładowaniu może pracować nawet 7–8 h, a więc niemal całą zmianę, dlatego stanowi praktyczną alternatywę dla maszyn dieslowskich. Istotne znaczenie ma również fakt, że ładowanie do 80% zajmuje tylko 3 h. Pełne trwa dłużej, ok. 8 h.

Elektryczna zamiatarka CityCat 2020ev jest tańsza w eksploatacji od maszyny z tradycyjnym układem napędowym, ale przede wszystkim nie emituje spalin i pracuje znacznie ciszej.

Największa w gamie maszyna CityCat 5006 dysponuje zbiornikiem o pojemności 4 m3. Ma 1­‑częściową ramę i wszystkie koła skrętne, przy czym w trybie jazdy można sterować jedną osią, natomiast w trybie pracy – dwiema. W porównaniu do mniejszych jednostek wyróżnia ją też m.in. zawieszenie oraz hamulce, dzięki czemu może poruszać się z prędkością nawet do 80 km/h. Po co w zamiatarce takie osiągi? W Niemczech maszyny CityCat 5006 są stosowane m.in. do sprzątania parkingów przy autostradach. Ze względu na swoją dużą wydajność można ją z powodzeniem wykorzystywać nie tylko do zamiatania chodników czy placów, ale także ulic. Jest dostępna w różnych wersjach, np. z unoszonym zbiornikiem, który pozwala na bezpośredni wyładunek nagromadzonych zanieczyszczeń do kontenera. Inne ciekawe rozwiązanie stanowi system wymiennych zabudów. W takim wykonaniu można łatwo zdjąć zbiornik i odstawić na specjalne podpory, a następnie zastąpić posypywarką. Przezbrojenie maszyny zajmuje ok. 20 min.

Dzięki systemowi nadwozi wymiennych, zamiatarka Bucher CityCat 5006 może być wykorzystywana w lato do zamiatania ulic, a zimą do usuwania śniegu i zwalczania oblodzenia nawierzchni.

Wspólną cechą wszystkich zamiatarek Bucher jest bardzo wysoki stopień napełnienia zbiornika nieczystościami. Podczas gdy przy typowym materiale drogowym jako średnią wartość tego parametru przyjmuje się 60–65%, w przypadku opisywanych maszyn sięga on nawet 80%. Wynika to m.in. z zastosowania unikatowego systemu przepływu powietrza. Kolejna zaleta dotyczy napędu różnych podzespołów za pomocą silników hydraulicznych, które zapewniają wysoką sprawność układu i niskie koszty serwisowe. W każdej oferowanej maszynie istnieje możliwość ręcznego sterowania ilością wody przeznaczoną do wiązania pyłu, co ogranicza zużycie płynu w sytuacji, gdy nawierzchnia jest mokra albo wilgotna.

Karol Wójtowicz

Leave a Reply

Your email address will not be published.