Fotowoltaika z coraz lepszym wynikiem

Fotowoltaika z coraz lepszym wynikiem

W 2018 roku na całym świecie powstały elektrownie PV o łącznej mocy 104,1 GW, co jest wynikiem o ok. 5% lepszym od wypracowanego w 2017 roku!

Światowe trendy

Chińczycy uruchomili w ub.r. elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 44,1 GW, a więc o 16% mniejszej niż instalacje powstałe w 2017 r. Jest to spowodowane ograniczeniem inwestycji w nowe elektrownie fotowoltaiczne w drugim kwartale 2018 r. Mimo spadków Chiny nadal są bezkonkurencyjne, jeśli chodzi o inwestycje w fotowoltaikę. Stanowią one aż 42% zainstalowanego globalnie potencjału nowych systemów PV. Na drugim miejscu uplasowały się Stany Zjednoczone, które uruchomiły w 2018 r. elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 11,4 GW. Trzecie miejsce zajęły Indie. W tym kraju potencjał instalacji PV zwiększył się o 8,3 GW. Również w Europie nastąpił wzrost inwestycji fotowoltaicznych. W ub.r. powstały instalacje PV o łącznej mocy 11 GW, rok wcześniej nowe elektrownie tego typu zapewniały moc 9,2 GW. Na tym tle dobrze wypada też Unia Europejska, w której uruchomiono elektrownie PV o łącznej mocy 8 GW, natomiast rok wcześniej ta wartość wynosiła 5,9 GW.

Największa europejska inwestycja

W Hiszpanii powstaje największa fama PV w Europie, której moc ma sięgnąć 500 MW. Elektrownia Nuñez de Balboa, bo taką ją nazwano, zostanie oddana do użytku w 2020 r. Farma PV będzie zaopatrywać w energią elektryczną 250 tys. gospodarstw domowych. Uniknięta dzięki tej inwestycji emisja CO2 szacowana jest na 215 tys. ton rocznie. Obecnie największą instalacją fotowoltaiczną w Europie jest uruchomiona jeszcze w 2015 r. elektrownia fotowoltaiczna w Cestas k. Bordeaux. Jej moc wynosi 300 MW.

Trzy dni na temat OZE

Fotowoltaika będzie również tematem poruszanym podczas Międzynarodowych Targów GREENPOWER, które odbędą się w dniach 7-9 maja br. w Poznaniu na terenie MTP. Podczas wydarzenia przedstawiane są nowoczesne produkty oraz usługi z zakresu fotowoltaiki, biogazu, biomasy, energii wiatrowej, wodnej oraz geotermalnej, a także biopaliw. Na uwagę zasługuję także prezentacja infrastruktury ładowania oraz pojazdów elektrycznych.

Wiedza i praktyka

Targi GREENPOWER to także miejsce spotkań, dyskusji i wymiany doświadczeń przedsiębiorców, pracowników administracji oraz przedstawicieli branżowych izb i stowarzyszeń. Panele dyskusyjne z udziałem ekspertów, naukowców i praktyków oraz zagranicznych gości, gromadzą liczne grono zainteresowanych odbiorców, a poruszane tematy spotykają się z dużym zainteresowaniem uczestników. – GREENPOWER to platforma umożliwiająca zdobycie wiedzy na temat innowacyjnych rozwiązań technicznych i technologicznych związanych z odnawialnymi źródłami energii. To także miejsce spotkania ekspertów z praktykami – wyjaśnia Marcin Gorynia, dyrektor targów GREENPOWER. – W programie tegorocznej edycji targów nie zabraknie konferencji poświęconych fotowoltaice, magazynowaniu energii, efektywności energetycznej, a także elektromobilności – dodaje.

Profesjonalni zwiedzający

Duże zainteresowanie biznesu przekłada się na nowe relacje inwestorskie. W targach uczestniczą inwestorzy, deweloperzy, instalatorzy, a także projektanci instalacji. Wydarzenie na stałe wpisało się w kalendarz przedstawicieli władz samorządowych, właścicieli hoteli, ośrodków wypoczynkowych, szpitali, gospodarstw rolnych, a także zarządców budynków użyteczności publicznej.

Nie tylko OZE

Równocześnie z targami GREENPOWER odbędą się Międzynarodowe Targi Energetyki EXPOPOWER oraz Poznań Drone Expo. Targi EXPOPOWER to jedno z najważniejszych w Polsce wydarzeń dla branży elektrycznej i energetycznej. W tym roku po raz pierwszy do bloku targów poświęconych energetyce dołączą targi Poznań Drone Expo. W ramach spotkania zaplanowano ciekawy program wydarzeń towarzyszących oraz organizację strefy pokazów, w której m.in. zaprezentowane zostaną możliwości dronów w praktyce, pokazy niezwykłych umiejętności pilotów dronów, a także prelekcje specjalistów z Polski i z zagranicy.

Leave a Reply

Your email address will not be published.