EKOCEL do zadań specjalnych

EKOCEL do zadań specjalnych

Z roku na rok coraz więcej miast stawia przed firmami zajmującymi się odbiorem odpadów wymóg okresowego mycia pojemników. Sprawne i efektywne wykonywanie takiej usługi nie jest możliwe bez posiadania odpowiedniego sprzętu.

 Mowa m.in. o śmieciarko­‑myjkach, które firma Ekocel oferuje od blisko 20 lat. Taka zabudowa nadal pozwala na zbiórkę odpadów a jednocześnie umożliwia mycie pojemników od wewnątrz. Stosowanie jej nie wiąże się z żadnymi problemami logistycznymi, ponieważ proces mycia następuje od razu po opróżnieniu pojemnika. W porównaniu do myjki autonomicznej, której przewagą jest możliwość mycia pojemników również z zewnątrz, odpada konieczność ponownego podstawiania „kubła” i nie ma ryzyka, że na dystansie jaki w praktyce dzieli śmieciarkę od takiej myjki, pojawią się w nim nowe odpady.

Śmieciarko-myjka Ekocel nie różni się wyglądem od zwykłej śmieciarki i ma tę samą funkcjonalność. Mycie pojemników odbywa się bezpośrednio po ich opróżnieniu.

Śmieciarko­‑myjki Ekocel są najczęściej zabudowywane na podwoziach 3­‑osiowych. Instalacja do mycia pojemników składa się przede wszystkim z dwóch zbiorników na wodę czystą i dwóch na nieczystości. Zbiorniki na wodę czystą są montowane z przodu skrzyni ładunkowej, po obu stronach siłownika hydraulicznego płyty wypychającej. Ich pojemność jest dostosowywana do wymagań klienta, może być równa np. 200, 400 czy 1000 l. Im większe zbiorniki, tym krótsza (mniejsza) skrzynia. Najlepiej dobrać je w taki sposób, aby przy maksymalnym zapełnieniu zabudowy, jednocześnie kończyła się woda. Zbiorniki na nieczystości mają podobną pojemność, choć może być one mniejsza z uwagi na fakt, że umyty pojemnik jest mokry i zawsze pozostanie w nim trochę wody. Jeden zbiornik na nieczystości znajduje się pod skrzynią, służy do gromadzenia odcieków, jakie powstają przy zagęszczaniu odpadów. Drugi jest umieszczony w skrzyni – są do niego przepompowywane nieczystości z odwłoka. Odbywa się to automatycznie: w specjalnej belce pod odwłokiem, do której spływa brudna woda, znajduje się pływak. Gdy osiągnie określony poziom, załącza się pompa odbierając nadmiar nieczystości.

Do sterowania pracą instalacji myjącej służy dodatkowy panel montowany z boku zabudowy.

System mycia składa się z agregatu wysokociśnieniowego, pompy, regulatora ciśnienia i dwóch głowic myjących. Te ostatnie są zamocowane na ramionach odchylanych z bocznych ścian odwłoka i umieszczane we wnętrzu pojemnika na głębokość ok. 30 cm. Obie głowice mają po trzy dysze „wystrzeliwujące” strumień wody pod ciśnieniem ok. 110­–110 bar. Dysze obracają się względem dwóch osi, umożliwiając skuteczne usuwanie nawet mocniej przywartych zanieczyszczeń (przez podcinanie). Wszystkie operacje są wykonywane automatycznie – ok. 3 s po opróżnieniu pojemnika, do „akcji” wkraczają głowice myjące. Do wyboru są dwa rodzaje mycia; krótsze, które trwa ok. 5 s i dłuższe zajmujące ok. 10 s. Dodatkowo taka zabudowa może być jeszcze wyposażona w system mycia pokryw (od wewnątrz) i krawędzi pojemników. W tym celu są montowane dodatkowe dysze w górnej części odwłoka. Chcąc umyć pojemnik w ten sposób, trzeba otworzyć pokrywę i wyłożyć ją na tylną ścianę. Po podniesieniu pojemnika klapa jest ustawiona pod kątem ok. 45° – idealnym do skutecznego mycia za pomocą górnych dysz.

Śmieciarko­‑myjka jest wyposażone w lancę wysokociśnieniową, dzięki której można ręcznie usunąć najtrudniejsze zabrudzenia.

Wyposażenie śmieciarko­‑myjki Ekocel obejmuje też lancę ze zwijadłem pozwalającą na ręczne mycie nie tylko pojemników, ale także np. ławek czy wiat przystankowych. Wszystkie podzespoły instalacji myjącej są wykonane ze stali nierdzewnej lub innych wysokojakościowych materiałów. Zabudowa umożliwia obsługę wielu rodzajów pojemników: MGB 110 – MGB 2200. Proces mycia może być przeprowadzany z wykorzystaniem substancji dezynfekujących i zapachowych.

Karol Wójtowicz

Leave a Reply

Your email address will not be published.